Eğer Gül cemaatin yanında yer alırsa...

İngiliz Times gazetesi yolsuzluk ve rüşvet operasyonu ile cemaat-Ak Parti gerilimini yazdı.

Eğer Gül cemaatin yanında yer alırsa...

Times gazetesi dış haberler sayfalarında Türkiye'de devam eden "yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasına" büyük yer ayırırken Suna Erdem imzalı bir analiz de yayınlıyor.

Erdem'in "Başbakana en büyük tehdit onun sadık müttefiki" başlıklı analizte en çaprıcı bölüm Abdullah Gül'le ilgili olan.

Gazeteye göre, "Abdullah Gül cemaatin yanında yer alırsa, Erdoğan'ın işi bitmiş demektir."

"Recep Tayyip Erdoğan siyasi kariyerini kurtarmak için çabalarken sadık arkadaşı Abdullah Gül olası halefi olarak görülüyor.

İngiltere'de okumuş olan ılımlı Cumhurbaşkanı Gül, destekçileri tarafından Başbakan'a daha sakin bir alternatif olarak görülüyor.

10 yılı aşkın süredir devam eden işbirlikleri sırasında Gül iyi polis rolünü, Erdoğan da ülkeyi sert biçimde yeniden şekillendiren kötü polis rolünü oynadı.

Cumhubaşkanının başbakanla Kremlin stilinde görev değiştirmesi gerekebileceği dillendirilse de arkadaşlıklarında çatlaklar oluşmaya başladı.

EĞER GÜL GÜLEN'İN YANINDA YER ALIRSA...

Yaz aylarında İstanbul'da patlak veren protestolara sert tepkisinden dolayı AKP yurtiçinde ve dışında kınanırken Gül daha yumuşak bir yaklaşım izledi. Erdoğan'ın takipçilerinin kendisini indirmeye çalışmakla suçladığı Fethullah Gülen de [Gül gibi] davrandı.

Her ne kadar siyasi gözlemciler ikiliyi müttefik olarak görmese se Gül'ün Gülen destekçisi olarak tasvir ediliyor. Yine de şimdi tüm gözler Cumhurbaşkanı'nın benimseyeceği konuma çevrilmiş durumda.

Eğer Gül [Gülen'in] yanında yer alırsa Erdoğan'ın işi bitmiş demektir. Gittikçe kendini soyutlanan Erdoğan, siyasi kariyerinin hayatta kalması için eski arkadaşını kendine yakın tutmak zorunda olduğunun farkında."

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2013, 13:22
YORUM EKLE


Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/habererk/domains/habererk.com/public_html/index.php on line 344