El Chapo'nun oğlu yakalandı, şehir alev alev...

Meksikalı uyuşturucu baronu El Chapo'nun 28 yaşındaki oğlu Ovidio Guzman Lopez, güvenlik güçleri tarafından bir eve yapılan baskında yakalanınca kartel üyeleri şehri mahşer yerine çevirdi.

El Chapo'nun oğlu yakalandı, şehir alev alev...

'El Chapo' (bücür) lakaplı Meksikalı uyuşturucu baronu Joaquin Guzman'ın oğlu Ovidio Guzman Lopez, Meksika'nın Culiacán kentinde rutin bir devriye sırasında bir evde ele geçirildi. Ovidio Guzman Lopez'in ABD'de uyuşturucu akışını sağlayan en büyük kartel olan Sinaloa kartelinin eski lideri olduğu açıklandı.

Yetkililerin açıklamasına göre, kartel üyeleri Ovidio Guzmán'ı güvenlik güçlerinin elinden kurtarmak için ateş açtı.

Ağır silahlara sahip kartel destekçisi olan maskeli adamlar, Meksikalı askerlerle karşı karşıya geldi. 50 kalibrelik keskin nişancı tüfekleri ve kamyona monte makineli tüfeklerle güvenlik güçlerine saldıran kartel üyeleri, sokakları ateşe verdi. Silahlı adamlar önemli caddeleri kontrol alarak yanan araçlarla barikatlar yaparak şehre girişi engelledi. Kartele bağlı silahlı saldırganlar, şehri dolaşırken yol kenarındaki otomobilleri ve bir benzin istasyonu da ateşe verdi. Olayları gören siviller, yakınlardaki bir süpermarketin koridorlarında rafların aralarına saklanırken, kimileri de banliyö caddelerinde saklanacak yer aramak için kaçıştılar.

Yakalanmasının ardından, Ovidio, babası gibi yargılanmak için ABD'ye iade edilebilir. 62 yaşındaki Guzmán, New York'ta uyuşturucu kaçakçılığı ve kara para aklama başta olmak üzere 10 suçtan suçlu bulunmuştu. Yetkililer, Ovidio'nun erkek kardeşi Ivan'ın durumu ile ilgili bir açıklama yapmadı.

Meksika'da iki kez hapishaneden kaçan Guzman, kendisine yakın adamlarının ifadelerinde "saplantı noktasına paranoyak, "acımasız uyuşturucu baronu" olarak tanımlanmıştı. Kartel lideri, karısı ve metreslerinin kullandığı cihazlara bile casus dinleyici yazılım yükleyecek kadar şüphecive paranoyak olarak nitelendirilmişti.

FBI ajanları, Guzman’ın IT görevlisine ulaşarak Guzman’ın kendi şifreli görüşmelerini de çözmeyi başarmıştı. Bu bilgiler ışığında Guzman, okyanus kıyısında saklandığı köyünde bir baskınla yakalanmıştı.

YORUM EKLE