Erdoğan için zaman daralıyor, karşısında iki seçenek var

Hindistan'ın eski kıdemli diplomatlarından M.K. Bhadrakumar, "Reza Zarrab" davasını Asia Times için değerlendirdi.

Erdoğan için zaman daralıyor, karşısında iki seçenek var

"Altın tüccarının ifadeleri Erdoğan’ın altındaki zemini sallıyor" başlıklı makalede, davanın Türkiye için zorlu sonuçları olabileceği, Erdoğan'ın dış politika nedeniyle ABD baskısı altında olduğu belirtildi. Bhadrakumar, "Erdoğan'ın karşısında iki seçenek var; şartlı teslim olmak ya da uzun ve son derece başarılı bir siyasi kariyerle inşa ettiği evin büyük hasar görmesi. Zaman daralıyor" dedi.

Gazete Duvar'da yer alan çeviriye göre, Türkiye’de de görev yapmış eski Hintli diplomat M.K. Bhadrakumar’ın imzasını taşıyan makalede, “Zarrab, Erdoğan’ın itibarına onarılamaz bir hasar gelmesine yol açabilir ve ailesi ile yakın yardımcılarının suçlular olarak zan altında bırakabilir” ifadesine yer verildi.

Bhadrakumar, davanın sonucunda Türk bankalarına milyarlarca dolarlık ağır cezalar kesilebileceğini, hatta Türkiye’ye yaptırımlar dayatılabileceğini öne sürdü.

Makalede, ‘Erdoğan’ın Batı’dan uzaklaşan politikalarından geri adım atmak ile ülkeye zarar gelmesi’ arasında bir tercihle karşı karşıya olduğu savunuldu. Bhadrakumar, “Erdoğan’ın karşısında iki seçenek var; şartlı teslim olmak ya da uzun ve son derece başarılı bir siyasi kariyerle inşa ettiği evin büyük hasar görmesi. Zaman daralıyor. Erdoğan savunmaya geçiyor” yorumunu yaptı.

Diplomat, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın Türkiye’ye dair son sözlerinin de bu bağlamda bir seçenek sunduğunu yazdı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatansever
Vatansever - 11 ay Önce

Bu AKP yonetimi cete gibi devlete coktu Akkayonlu milleti uyanmadi halen ama MHP bile AKP yi kurtaramiyacak %50+1 alamiyacak.
Bir vatandas olarak AKP yönetiminin su sorularima cevap vermesini rica ediyorum lutfen.
Hangi mantik ve siyasi ahlak ile ;
1- DEVLET KURUMLARINDAN TC.YAZISINI KALDIRDINIZ
2-BALYOZ-ERGENEKON-GULEN CEMAATI ( FETO ) DEDINIZ TSK VE ORDUYU BITIRMEYE KALKTINIZ
3- ASKERI OKULLARI KAPATINIZ.
4- ESAD KARDESIM FETHULLAH HOCAM BARZANI DOSTUM DEDINIZ
5- SAYIN OCALAN HAYIRSEVER REZA DEDINIZ
6- BELGELERDE GERÇEK ÇIKTI MILYON DOLARLAR TRANSFER EDILMIS
7- SEHIRCILIK VE KALKINMA ADI ALTINDA Müteahhidi 4+1 kurtarmamış 5+1 olarak karar verilmiş, çok güldüm ya. Tamamen müteahhit odaklı bir devlet politikası ne kadar yanlış bir uygulama. Demek ki halen cadir devletiyiz biz. Yada Muz Cumhuriyetiyiz.

Vatansever
Vatansever - 11 ay Önce

8- SIMDI MHP YANINZA ALIP MILLIYETCILIK YAPIP VATAN-MILLET-SAKARYA UC BES OY NASIL ALIRIM MANTIGI VAR ? BUDA SIZI KURTARMIYACAK
SONUC : YINE KIVIRCAKMISIN YAV SIZLERIN SOYUNU BILMIYORUZ DA DININIZDE SUPHELI ?
AMA GALIBA HAMDOLSUN SIZLER MUSLUMANSINIZ 
ISIN ACI TARAFI BAKIYORUMDA 30-40 SENEDIR ÜLKEYİ MUSLUMAN GECINEN SAĞ PARTİLER YÖNETİYOR
BU ULKEYE EN BUYUK ZARARI AKP YONETIMI BASKOMUTANLIK MAKAMI YAPTI MAALESEF