Erdoğan "Soçi'de kritik kararlar alacağız"

Türkiye, Rusya ve İran liderlerinin katıldığı üçlü Suriye zirvesi Rusya’nın Soçi kentinde başladı.

Erdoğan "Soçi'de kritik kararlar alacağız"
banner170

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile görüştüğü zirvenin basına açık bölümünde konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "Zirve Suriye'de akan kanın artık tamamen durması, yıllardır yaşanan trajedinin son bulması bakımından son derece önemlidir. Türkiye, Rusya ve İran'ın Suriye meselesinde yakın bir çalışma ortamı tesis etmelerinin müspet sonuçlarına dünya şahit olmuştur" dedi.  Erdoğan, Soçi'deki zirvede kritik kararlar alacaklarına inandıklarını belirtti.

Putin: İran ve Türkiye'nin çabaları Suriye'nin parçalanmasını önledi

Zirveye ev sahipliği yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İran ve Türkiye'nin gösterdiği çabaların Suriye'nin parçalanmasını önlediğini vurgulayarak, "Suriye'de siyasi uzlaşı için yeni bir aşamaya geldik. Siyasi sürecin devam etmesi noktasında görüş alışverişi yapacağız" dedi.

Soçi'deki görüşmeden sonuç alacaklarından emin olduğunun altını çizen Putin, "Suriye'nin yeniden inşası için kapsamlı bir ortak program hazırlamayı öneriyorum. Varacağımız anlaşmalar, Suriye'nin toprak bütünlüğünü pekiştirecek" diye konuştu.

"Suriye hükümetinin de taviz vermesi gerekecek"

Suriye'nin geleceğine Suriye halkının karar vermesi gerektiğini söyleyen Rus lider, şöyle devam etti:

"Suriye halkı, ülkenin geleceğini kendileri belirlemeli. Elbette zor bir süreç olacak ve hükümetin de taviz vermesinin gerekeceği durumlar olacak."

Ruhani: Suriye halkı zafere doğru ilerliyor

İran Cumhurbaşkanı Ruhani ise, Suriye halkının zafere doğru ilerlediğini belirterek, "Barış süreci konusunda iş birliğinden memnunum" ifadesini kullandı.

Ruhani, "Şam'ın meşru izni olmadan uluslararası güçlerin Suriye'de bulunmasının hiçbir nedeni yok. Yabancı askerlerin varlığı, yalnızca Suriye hükümeti onları davet ettiyse kabul edilebilir bir durumdur" diye konuştu.

Erdoğan: Siyasi çözüme katkı sunmak elzemdir

Cumhurbaşkanı Erdoğan da konuşmasında şunları söyledi:

"Değerli dostum Putin'e bu zirveye ev sahipliği yaptığı için teşekkür ediyorum. Geçen hafta yine Soçi'de buluşmuş ve Suriye meselesini etraflıca ele almıştık. Tüm konuları üçlü formatta değerlendirme fırsatımız oluyor. Bu üçlü zirve Suriye'de akan kanın durması bakımından son derece önemli. Türkiye, Rusya ve İran'ın Suriye meselesinde yakın bir çalışma ortamı tesis etmelerine dünya şahit oldu. Astana bunun en güzel örneğidir. Suriye halkının kabul edebileceği kalıcı bir siyasi çözümün tesis edilmesi için katkıyı sağlamak elzemdir. Tabii biz bugün zirveye hazırlık yaptık. Temennim odur ki bugün çok farklı bir şekilde ayrılırız buradan. Bugün kritik kararlar alacağımızı düşünüyorum."

Putin, Netenyahu ve Sisi ile görüştü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, üçlü zirve öncesinde  İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Mısır Cumhurbaşkanı  Abdülfettah el Sisi ve Suudi Arabistan Kralı Selman’la gerçekleştirdiği telefon görüşmelerinde Suriye’deki gelişmeleri ve ikili ilişkileri ele aldı.

Kremlin’den yapılan açıklamaya göre, Putin ile Netanyahu görüşmelerinde güvenlik birimleri de dahil, her iki taraf için de faydalı olacak çeşitli alanlarda ilişkileri arttırılması gerektiğini belirtti. Suriye’de terörle mücadelede kaydedilen ilerlemeye de değinen liderler, bu çerçevede Ortadoğu’daki durumun nasıl gelişebileceği konusunda fikir paylaşımı yaptı.

Sisi ve Putin, Esad ile yapılan görüşmenin sonuçlarını ele aldı

Açıklamaya göre, Putin ve Sisi Suriye’deki gelişmeleri ve krizin çözümüne yönelik çabaları konuştu. Putin, Sisi’ye teröristleri etkisiz hale getirmeye yönelik askeri operasyonun nihai aşaması kapsamında ülkedeki son gelişmeler hakkında değerlendirmede bulundu. Konuşmada Putin’in Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’la önceki gün yaptığı görüşmenin sonuçları da ele alındı.
 
Açıklamada ayrıca “Nükleer enerji alanındaki projeler de dahil ortak büyük projelerine odaklanılarak ikili ilişkilere dair başlıca konulara da değinildi. Taraflar genel anlamda dostane biçimde gelişen ikili ilişkilerden memnun olduklarını belirtti” ifadeleri kullanıldı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatansever
Vatansever - 1 yıl Önce

Erdoğan "Soçi'de kritik kararlar alacağız" Nasil yani kritik kararlar alinacakmis :) bence AKP hukumetinin isin ozeti su sekilde olsa gerek ;
1- AKP 'nin çatısı altındaki hiç kimseden Bu Ülkeye fayda olmayacak kanaatindeyim. Ülke yönetimi hakkında fikirleri yok. FETO başa bela oldu. 2- Onlar sebeptir buna şimdi geçtiler kenara seyredip ona buna çamur atıyorlar sen FETO cusun vs diye. Ustelik sunun adini koyalim FETO degil bu isin adi GULEN CEMAATI...
3-Eğitimin durumu ortada konuşmaya bile gerek yok
4-Suriye politikası ortada...
5-Ekonominin durumu ortada dolar :4 tl oldu. ve 2018 yılı çok daha zor olacak gibi...
6-Çevre ve Şehirlilikle ilgili durumlar ortada Doğamızı sistematik olarak yok ediyorlar (Rant için)... Ama herşey yolunda..
Sonuc olarak Yani Sözün özü bu Şark Sistemden kurtulmak için AKP HAYIR demek lazım artık bukadar basit ve kesin.

SIRADAKİ HABER

banner176

banner151