Fransa Orta Afrika'ya girdi

Fransa, Orta Afrika Cumhuriyeti'nde askeri operasyonlara başladı.

banner311
Fransa Orta Afrika'ya girdi

Fransa tarafından Konsey'e sunulan ve oybirliğiyle kabul edilen kararın ardından Fransız askerleri, Orta Afrika Cumhuriyeti'nde operasyonlara başladı.

Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian, operasyonun başladığını ve ülkeye giden Fransız askerlerinin Bangui'de dün gece devriye gezdiğini duyurdu.

'ÜLKEDEKİ GÜVENLİĞİ SAĞLAYACAĞIZ'
Bangui'de gecenin oldukça sakin geçtiğini belirten Le Drian, Fransız askerlerinin, bölgedeki Afrika gücüyle ortak bir operasyon yürüterek ülkedeki güvenliği sağlayacağına inandığını söyledi.


 
Orta Afrika Cumhuriyeti'nde Hristiyan ve Müslüman gruplar arasında çıkan çatışmalarda 100'den fazla kişi hayatını kaybetmiş ve BMGK, Fransa ve Afrika Birliği'nin, ülkedeki sivillerin korunması ve güvenliğin sağlanması için ortak önlemler almasına onay vermişti.

FRANSA ASKER SAYISINI ARTIRACAĞINI DUYURMUŞTU
Fransa tarafından Konsey'e sunulan ve oybirliğiyle kabul edilen kararda, Afrika Birliği misyonu MISCA'daki asker sayısının 3 bin 500'e çıkarılması ve Fransa'nın geçici bir süreyle MISCA'ya askeri destek vermesine onay verildi. Fransa'nın MISCA'ya bin askerle destek vermesinin beklendiği kaydedildi.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, ülkedeki asker sayısını birkaç gün içerisinde iki katına çıkaracağını duyurmuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2013, 17:16

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.