Fransız avukatlardan DHKP-C’li Ebru Timtik için saygı duruşu

Fransa'da onlarca avukat, adil yargılanma talebiyle başladığı ölüm orucunun 238'inci gününde açlıktan ölen DHKP-C'li Ebru Timtik'in anısına bir dakika saygı duruşunda bulundu.

banner311

Fransa'nın birçok kentinde avukatlar adliye binalarının önünde toplanarak, adil yargılanma talebiyle ölüm orucunda ölen avukat DHKP-C'li Ebru Timtik'in anısına bir dakika saygı duruşunda bulundu.

Lyon, Limoges, Montpelliers, Nimes, Rennes, Nantes gibi kentlerde, baro başkanlarının çağrısı üzerine onlarca avukat cübbeleriyle beraber adliye binalarının önünde toplandı.

Limoges Baro Başkanı Frederic Olive, saygı duruşundan önce yaptığı açıklamada, "Onun tek suçu terör eylemlerinden yargılanan kişileri savunmuş olmasıydı, Türkiye'de avukatlar bir şekilde savunduklarını müvekkilleriyle asilime ediliyor" dedi.

Avukatların ifade ve savunma özgürlüğünün olduğunu hatırlatan Olive, "Avukatların derin bir sessizlik içince ölmelerine izin veremeyiz. Meslektaşımız 238 günlük açlık grevinden sonra yaşamını yitirdi. Fakat bu yetkilileri üzülmesine bile yeterli olmadı" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2020, 20:30

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.