FT: Terörün Türkiye'deki boyutu büyüyor

İngiltere’de yayınlanan The Financial Times gazetesi, son olarak İstanbul’un turistik bölgelerinden İstiklal caddesinde düzenlenen saldırıyı anımsatarak, ülkedeki tehditlerin boyutunun arttığına dikkat çekti.

banner311
FT: Terörün Türkiye'deki boyutu büyüyor

Geçen aralık ayında Sabiha Gökçen havalimanına atılan havan topunun içi dolu bir yolcu uçağını kıl payı ıskaladığını belirten gazete,  “Saldırıyı üstlenen grubun adı en az saldırının kendisi kadar sürprizdi. Saldırıyı yapan PKK değil, uzun süredir eylem yapmayan TAK’dı” diye yazdı. Gazete,  “Havalimanına düzenlenen saldırının ardından örgüt 2 intihar saldırısını daha üstlendi. Birisi, Ankara’da gerçekleşen ve 37 kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan saldırıydı. Bu karanlık örgütün yeniden eylemlere başlaması Türkiye’nin yüzleşmek durumunda kaldığı terör tehdidinin sadece bir parçası. Şiddet, daha önce ülkenin hiç görmediği boyutlara tırmanıyor” dedi. The Financial Times, İstiklal caddesindeki saldırıya da değinerek,  “İntihar saldırısını düzenleyen kişi, 4 kişiyi öldürdü.  İçişleri Bakanı Efkan Ala, saldırganın IŞİD’le bağlantılı olduğunu söyledi. En büyük endişe, farklı gruplardan gelen saldırılar karşısında güvenlik güçlerinin mücadelede zorlanıyor olması ihtimali” diye yazdı. İngiliz gazetesi,  “Her ne kadar IŞİD ve PKK birbirlerine düşman olsalar da, artık her iki örgüt de Türkiye’de saldırılar düzenliyor ve Suriye’de devam eden şiddet, komşusuna da sıçrıyor. Bazı uzmanlar, IŞİD’in geçen yıl Türkiye’deki Kürtleri hedef alarak, devlet - PKK çatışmalarını yeniden alevlendirmeyi hedeflediğini, böylece PKK’nın Suriye’deki çatışmalara odaklanmasının önüne geçmeyi amaçladığını düşünüyor.

 PKK’nın etki alanı bir zamanlar Kuzey Irak’taki dağlarla sınırlıydı. Ancak bugün Suriye’deki kolu olan PYD geçen hafta federal yapı ilan etti. Türkiye’nin içindeyse PKK’nın gençlik yapılanması birçok yerleşim yerinde mevzilenmiş durumda.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2016, 08:00

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.