Gölde koronavirüs tespit edildi!

Koronavirüs salgınınında bir olay daha gerçekleşti. BD’li bilim insanları, ülkenin batısındaki Superior Gölü’nün çevresindeki plajlardan aldığı su örneklerinde önemli miktarda korona virüs tespit ettiklerini duyurdu.

Gölde koronavirüs tespit edildi!

ABD’li bilim insanları, ülkenin batısındaki Superior Gölü’nün çevresindeki plajlardan aldığı su örneklerinde önemli miktarda korona tespit ettiklerini duyurdu. Araştırmacılar, göl suyunun yüzücüler nedeniyle enfekte olduğuna inandıklarını belirtti. Söz konusu araştırma, korona virüsün plaj suyunda bulunabileceğini ilk kez kanıtladı.

TAŞIYICILAR BULUNDU

Bununla birlikte, araştırmacılardan Dr. Richard Melvin, virüsü plaj suyuna yüzücülerin taşıdığını düşündüklerini, virüs enfekte kişilerin, semptomları ortadan kalktıktan sonra bir aya kadar virüsü dışkılarıyla bulaştırabileceklerini açıkladı.

UYARI ÜSTÜNE UYARI VERİLDİ

Öte yandan, henüz salmonella ve E. coli bakterileri gibi koronanın da su yoluyla bulaşabileceğine dair kesin bir kanıt bulunamadı. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) ise, virüsün göl suyuna maruz kalma yoluyla insanlara yayılabileceğini gösteren herhangi kesin bir araştırma sonucunun bulunmadığını açıkladı, ancak çalışmaların sürdüğünü bildirdi.

SU ÖRNEĞİ TOPLAYIP ANALİZ EDİLDİ

Bilim insanları, koronanın 'tespit edilebilir bir seviyesini' ilk kez plaj  suyu örneklerinde buldu. ABD’yer alan Minnesota Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden araştırmacılar, 4 Temmuz'dan bu yana dünyanın en büyük tatlı su gölü olan Superior Gölü kıyısındaki sekiz kumsaldan her hafta sonu su örneği toplayıp analiz ediyor.

BİNLERCE KİŞİ ZİYARET ETMİŞ

Çalışma ekibi yaptıkları inceleme sonucunda gölün kıyısında yer alan Brighton, 42nd Avenue East, Franklin Park Beach ve Lief Erickson Park plajlarından Eylül ayında alınan örneklerde virüse rastladıklarını açıkladı. Söz konusu plajları geçen ay binlerce kişinin ziyaret ettiği düşünülüyor. Daha önce virüsün göl veya sahil suyunda bulunabileceğine dair kanıt bulunamamıştı, ancak yeni keşif salgının toplum genelinde plajlarda nasıl yayıldığına dair önemli ipuçları barındıyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2020, 02:20
YORUM EKLE