Güney Sudan'da BM gücüne saldırı.

Güney Sudan'da BM tesisine düzenlenen saldırıda üç Hint askeri hayatını kaybetti. Obama, büyükelçiliğin ve personelin güvenliği artırmak için silahlı asker gönderdi

Güney Sudan'da BM gücüne saldırı.

Güney Sudan'da etnik çatışmalardan kaçan sivillerin sığındığı Jonglei'deki Birleşmiş Milletler (BM) yerleşkesine düzenlenen saldırıda 3 barış gücü askerinin öldüğü belirtildi.

Hindistan'ın BM Büyükelçisi Asoke Mukerji yaptığı açıklamada, Akobo BM yerleşkesine yapılan saldırıda 3 Hint askeri kaybettiklerini söyledi.

Saldırı nedeniyle BM Güvenlik Konseyi'nin bugün acil olarak toplantı düzenleyeceği bildirildi.

BM Genel Sekreteri Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, Akobo'daki yerleşkede 32 sivilin bulunduğu sırada karşı etnik grup mensuplarının zorla içeri girmeye çalıştığını ve bu sırada meydana gelen olaylarda ölüm ve yaralanma vakalarının gerçekleştiğini söylemişti.

Obama asker gönderdi

ABD Başkanı Barack Obama, Güney Sudan’daki ABD Büyükelçiliği'nin ve personelinin güvenliğini artırmak için bir grup silahlı asker gönderdi.

Obama, Kongre’ye gönderdiği bilgilendirme mektubunda, Güney Sudan'daki büyükelçiliğin ve personelinin güvenliğini desteklemek için ABD Silahlı Kuvvetleri’nden yaklaşık 45 personelin görevlendirildiğini belirtti.

Teçhizatlı birliğin ABD vatandaşlarını ve mülkiyetlerini korumak amacıyla gönderildiğini ifade eden Obama, ekibin ihtiyaç duyulduğu sürece bu ülkede kalacağını kaydetti.

Obama, yurtiçindeki ve dışındaki ABD yurttaşlarını korumaya yönelik sorumluluğundan dolayı, başkan ve başkumandan olarak böyle bir adım attığını bildirdi.

Güney Sudan’da yaşanan olaylarla ilgili yazılı açıklama da yapan Obama, bu ülkenin geleceğinin tehlikede olduğunu kaydetti.

Ülkenin uçurumun kenarında bulunduğunu belirten Obama, şunları ifade etti:

"Son günlerdeki çatışmalar, Güney Sudan’ı geçmişindeki karanlık günlere geri götürüyor. Güney Sudan liderleri şiddeti ve gerilimi sona erdirebilir. Barış, beraberlik ve halklarının daha iyi geleceği için ülkedeki liderlerin, cesaret ve liderlik gösterme zamanı. ABD, hak ettikleri güvenlik ve refahı arayan Güney Sudan halkının istikrarlı ortağı kalmaya devam edecek."

ABD, dünyanın en yeni ülkesi olan Güney Sudan’da hafta sonu çıkan silahlı çatışmalar ve devamındaki gerginlik ortamı nedeniyle bu ülkedeki büyükelçiliğindeki acil ihtiyaç olmayan personeline ülkeden ayrılmaları talimatı vermişti. ABD Dışişleri Bakanlığı da bu ülkeye seyahat uyarısında bulunurken, Pentagon dün ve önceki gün ülkedeki çok sayıda vatandaşını tahliye etmişti.

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2013, 10:55
YORUM EKLE