İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı "Türkçe'nin okullarda öğretilmesi gerekli"

banner155

İran Cumhurbaşkanı İshak Cihangiri, Türkçe'nin okullarda öğretilmesi gerektiğini belirtti. İshak Cihangiri, İran'ın Doğu Azerbaycan eyaletinin milletvekilleri ile yaptığı toplantıda Türkçe'nin okullardaki öğretimi hakkında konuştu.

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı "Türkçe'nin okullarda öğretilmesi gerekli"
banner170

Araz News haberine göre Cumhurbaşkanı Yardımcısı İshak Cihangiri'nin: "Umarım Türkçe'nin okullarda öğretimi gerçekleşir" dediği öğrenildi. Ancak Cihangiri bunun için Eğitim Bakanlığı'nın ve meclisin onayı olması gerektiğini belirtti. Toplantıda Tebriz milletvekili Ehed Alireza'nın da Türkçe öğretiminin Doğu Azerbaycan vilayetlerinde okullara girmesi için uğraştığını belirtti.

İran'da yaşayan 30 milyon civarındaki Güney Azerbaycan Türkleri, Pehlevi rejiminden sonra İran İslam Devleti rejiminde de Türkçe eğitim ve ya öğretim hakkını elde edemedi. Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani seçim vaatleri sırasında Türkçe'nin okullarda öğretilmesi ve Türk dili ve kültürüne dair bir resmi kurum kurulacağını belirtse de ikinci dönemine başladığı bu yıl içerisinde de bu yönde bir adım atılmadı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner151