İran'daki Protestoları BMGK'ya Taşıyan ABD, Yalnız Kaldı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu, ABD'nin isteğiyle İran'da yaşanan hükümet karşıtı protestoları ve İran müdahalesini görüşmek için toplandı. Toplantıda İran-ABD-Rusya gerilimi yaşandı.

İran'daki Protestoları BMGK'ya Taşıyan ABD, Yalnız Kaldı
banner170

Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu (BMGK), ABD'nin isteğiyle İran'da yaşanan hükümet karşıtı protestoları ve İran yönetiminin sert müdahalesini görüşmek için toplandı.

ABD: İRAN HALKININ CESARETİ ALKIŞLAMALI

ABD'nin BM Daimi Büyükelçisi Nikki Haley, İran'ı insan hakları ihlalleri konusunda uyardı ve hiçbir hükümetin meşru olarak bu hakları reddedemeyeceğini söyledi. Tüm dünyanın İran'ı izlediğini belirten Haley, "Geçtiğimiz hafta İran'ın her yerinde yaşanan olaylara tüm dünyanın dikkat etmesi gerek. İran halkı en temel insan haklarını ifade ediyor, baskıcı İran yönetimine karşı, ülke genelinde seslerini yükseltiyor. Dünyanın İran halkının cesaretini alkışlaması gerekir. İran halkının sesi duyulmalı" dedi. Haley, İran halkının kendi kaderlerini belirleme hakkı olduğunu belirtti.

RUSYA SERT ÇIKTI

Başta Rusya olmak üzere, bazı ülkelerin temsilcileri ide ABD'nin İran konusunu Güvenlik Konseyi'ne getirmesinden duydukları rahatsızlığı dile getirdi. Konunun İran'ın içişleri ile ilgili olduğunu belirten Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia, ABD'yi İran protestolarını düzmece gerekçeler ile Güvenlik Konseyi'ne taşımakla suçladı.

"ABD, NÜKLEER ANLAŞMANIN ALTINI OYMAYA ÇALIŞIYOR"

Kendi sorunları ile uğraşmasının İran'a bırakılması gerektiğini savunan Nebenzia, ABD'nin BM platformunu istismar ettiğini ve protestoları gerekçe göstererek İran nükleer anlaşmasının altını oymaya çalıştığını savundu.

FRANSA, İRAN HALKINI İŞARET ETTİ

Fransa'nın BM Daimi Temsilcisi Francois Delattre de, İran halkının temel hakları ve özgürlüklerine saygı temelinde barışçı bir diyalog kurulmasının yolu sadece İranlılardan geçer dedi.

İRAN'DAN SERT ELEŞTİRİLER

Güvenlik Konseyi toplantısında söz alan İran'ın BM Daimi Temsilcisi Gholamali Khoshroo da ABD'nin İran'a karşı tavrını sert bir dille eleştirdi. Khoshroo, ABD'nin, konseyin daimi üyesi olarak gücünü kötüye kullandığını söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner176

banner151