İran'da orduyu kızdıran açıklama

Devrim Muhafızları komutanı, Dışişleri bakanı Zarif'in yaptığı açıklamalara sert tepki gösterdi, "Zarif askeri konularda konuşacak kadar yetkin değil" dedi

İran'da orduyu kızdıran açıklama

İran Devrim Muhafızları komutanı Muhammed Caferi, DIşişleri Bakanı Cevad Zarif'in ordu hakkındaki yorumlarına çok sert tepki verdi.

Caferi FARS haber ajansına yaptığı açıklamada isim vermeden Zarif'i hedef göstererek "tecrübeli bir diplomat fakat askeri konularda yorum yapma kabiliyeti yok" ifadesinde bulundu.

Zarif geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada Batı'nın İran ordusundan korkmadığını ve ABD'nin gerekirse 'birkaç bomba' kullanarak hava savunmalarını aşabileceğini söylemişti. Açıklamasının tepki çekmesi üzerine Zarif sözlerinin çarpıtıldığını ve bağlamı dışında kullanıldığını savunmuştu.

Devrim Muhafızları komutanı "güçlü olmadıkları" iddiasına karşı "hiç de öyle değil. Onun (Zarif) hiç askeri deneyimi ve uzmanlığı yok" dedi.

Caferi, Devrim Muhafızları'nın siyasete bulaşmaması yönündeki çağrılara da "görevlerinin İslam devrimini korumak" olduğunu söyleyerek karşı çıktı, "devrime yönelik ana tehdit siyasi arenada ve Muhafızlar bunun karşısında sessiz kalamaz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2013, 15:33
YORUM EKLE