Irkçı Yunan vekile Batı Trakya Türk’ü milletvekilinden sert tepki

İskeçe milletvekili Hüseyin Zeybek geçtiğimiz günlerde Elliniki Lisi partisi başkanı milletvekili Velopulos’un meclis kürsüsünden İslam’a hakaret içeren sözleri hakkında sert tepki gösterdi.

Irkçı Yunan vekile Batı Trakya Türk’ü milletvekilinden sert tepki

Zeybek mecliste yaptığı konuşmada bu tür görüşlerin demokrasinin beşiğinde dile getirilmesinin eski karanlık günleri hatırlattığını ifade etti.

Meclisteki yeni vergi kanunu oturumundaki konuşmalar sırasında söz alan İskeçe milletvekili Hüseyin Zeybek Velopulos’un çirkin ifadelerine şu şekilde cevap verdi:

“İlk olarak sayın Velopulos’un bugünkü konuşmasında İslam dinine karşı ırkçı ve şoven tutumundan bahsetmek istiyorum. Bu tür görüşlerin demokrasinin beşiğinde dile getirilmesi bize eski karanlık günleri hatırlatmaktadır, bu tür ırkçı yaklaşımları kınıyorum. Son dönemlerde görüyoruz ki Batı Trakya Azınlığı bazı çevreler tarafından hedef haline getirilmektedir. Birkaç gün evvel meclis başkan yardımcısı Sayın Atanasiou da bir açıklamasında ‘Midilli adası göçmen göçü ile böyle giderse ikinci bir Rodop olacak’ benzetmesi Azınlık insanını rencide etmiştir. Unutmayalım ki Batı Trakya Azınlığı fertleri Yunan vatandaşıdır. Bu tür görüşleri kınamanın dışında bütün demokratik güçler hep birlikte karanlığa karşı mücadele edip geçit vermemeliyiz.”

YORUM EKLE