İyi Parti Kurucular Kurulu üyesi Özcan Pehlivanlıoğlu Brüksel’de konuştu

Avrupa Türk Derneği ve Avrupa İşkadınları tarafından başkent Brüksel’de düzenlenen konferansta, ‘Balkan ve Avrupalı Türkler’ konuları masaya yatırıldı.

İyi Parti Kurucular Kurulu üyesi Özcan Pehlivanlıoğlu Brüksel’de konuştu

Avrupa Türk Derneği ve Avrupa İşkadınları tarafından başkent Brüksel’de düzenlenen konferansta, ‘Balkan ve Avrupalı Türkler’ konuları masaya yatırıldı.

21 Ocak 2018 Pazar 18:41
298 Okunma
İyi Parti Kurucular Kurulu üyesi Özcan Pehlivanlıoğlu Brüksel’de konuştu

Avrupalı Türk Derneği Onursal Başkanı Ahmet Aytaç’ın sunumu ile konuşmacı Hukukçu, araştırmacı ve İyi Parti Kurucular Kurulu üyesi Özcan Pehlivanlıoğlu ile İnter-Media Bruxelles Yayınları yönetmeni, gazeteci, yazar Yusuf Cinal ‘Balkan ve Avrupa’ Türkleri konularındaki bilgilerini dinleyenleri ile paylaştılar.
Bu tür toplantıları düzenlemeye devam edeceklerini söyleyen Onursal Başkan Ahmet Aytaç,aynı zamanda Almanya’da da bir konferans düzenlediklerini söyleyerek, bu arada vatandaşlarımızı kitapla buluşturma kampanyalarının sürdüğünü sözlerine ekledi.

KAYBEDEN TÜRKİYEDİR!

Dilara Örtücü-Bilgin Özçiftçi'nin haberine göre; Balkan kökenli bir ailenin evladı olarak, ninesinin dizinin dibinde, Balkan türkü ve ninnileri ile büyüyen Özcan Pehlivanlıoğlu, bugün ihmal, nemelazımcılık, vurdumduymazlık ve beceriksizlik nedeni ile kaybettiğimiz Balkan toprakları hakkında, çok önemli ve çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.
Pelhivanlıoğlu, ‘Çünkü bugün bile Yunanistan tarafından 18 adamız işgal edildi. Bu işgal bizim topraklarımıza karşı yapıldı. Yani bireysel olarak sizin eviniz,topraklarınız,işyeriniz,arabanız bütün varlığınız işgal edilmiş demektir..Ha vatan toprakları işgal edilmiş,ha da bireysel olarak sizin topraklarınız elinizden alınmıştır. Yunanistan Balkan ülkesi..Peki günlük hayatımızda ne etkisi var? Yunanistan bir AB(Avrupa Birliği) ülkesi! Bugün Bulgaristan Kapıkule kapısını kapattığında,kara taşımacılığı duruyor..Kara taşımacılığı durunca Türkiye ticaret kaybediyor. Sizler ve diğer adreslere mallar gelemiyor..Kaybeden yine Türkiye oluyor.. Yunanistan’ın da içinde yer aldığı Balkan ülkeleri konuşmamız lazım.

BALKANLAR’DA TÜRKİYE’Yİ KAYBETMİŞİZ!

Kısacası biz Balkanlarda ‘Türkiye’yi kaybetmişiz!’.. Türkiye, şöyle zengin, böyle zengin diyorsunuz,ama kocaman bir coğrafyayı kaybettik.. 550 Bin kilometre toprağı kaybettik. Adalar, Kıbrıs, Girit, Rodos gibi adaları kaybettik..Egede sıkıştırıldık, adım atamıyoruz..Ağır bir durum söz konusu..Bir yerde yanlış yapılırsa, bu yanlışlar sizlere kadar yansıyor.. Yunanistan Mora yarımadasında kurulmuş bir devlet, sonra bizim topraklarımızda büyümüşte büyümüşler..Bu büyüme sırasında 35 Bin vatandaşımızı katlettiler, evlerine, topraklarına el koydular. Bakınız,Fransa’da yayımlanan bir harita ile Avrupa’da ki haritalarda balkan coğrafyası ‘Türkiye’ olarak adlandırılıyor..Bugün bunları kimse konuşmuyor, konuşmaya yanaşmıyor.. Taa Viyana topraklarına kadar olan coğrafya’da ne olup bittiğini öğrenmemiz, bilmemiz gerek.. Oraları nasıl kaybetmişsek, elimizdeki toprakları, tüm değerleri de kaybederiz. Balkanlarda 1,5 Milyon insanımız katledildi, yollarda, kaçarken, göç ederken yok edildi.. Sizlere basit gelebilir..Ama unutmayınız ki, kaybettiğimiz Türkiye’dir.. Bunun da sorumlusu Türk Milletidir’ diyerek, uyarılarda bulundu,aynı hataların tekrarlanmamasını temenni etti.

İYİ PARTİ’YE DAVET

Öte yandan konferans sonrası, İYİ parti hakkında bilgilendirmelerde bulunan Özcan Pehlivanlıoğlu, ‘ İyi parti için Avrupa’da da temsilcilerimiz olsun, Avrupalı Türklerin temsilcilerini meclise taşıyalım istiyoruz. ‘Partimizin ‘Avrupalı Türkler’ bölümünde benim de katkım söz konusu. Yıllarca Almanya’da bulundum.Bütün ülkeleri gezdim, dolaştım.Aşağı yukarı sorunları çok iyi biliyorum. Avrupalı Türklere sadece oy vermek yetmez.Temsilcilerini de fazlası ile meclise taşımamız lazım’ diyerek, bu konuda talepte bulunmalarını istedi.

AVRUPALI TÜRKLER!
Türklerin Avrupa’ya önce ‘eğitim’ amacı ile geldiğini, ilk gelişlerin 1950 Yılında Almanya’da gerçekleştiğini söyleyen İnter-Media Bruxelles yayınları Yönetmeni ve gazeteci,yazar Yusuf Cinal, 1960 ve 61’li yıllarda Almanya’ya yönelik iş göçünün başladığını 1963’lü ve 64’lü yıllarda bu göçün resmiyet kazandığını,ikili anlaşmaların yapıldığına dikkat çekerek:’ Bugün için Avrupa’da kendilerine has bir yaşam biçimini gerçekleştiren Türkler, son yıllarda farklı bir endişe ve kaygının içindeler..

Bu kaygı ve endişelerin kaynağını Türkiye’den esen siyasi rüzgarlar teşkil ediyor. İçe ve oy kaygılarına dönük söylemler,demeç ve açıklamalar Avrupa’da yaşayan Türklerin de taraf olmasına neden oluyor..Bu durumda yaşanılan ülkeler ile sorunlar kaçınılmaz hale geliyor.. Bakınız Belçika,ülkeye gelen din adamları ile kültür öğretmenlerini artık istemiyor. Ülkede farklı tedbirler alınıyor.Irkçı söylemli partilerin gündeminde yabancılar var..Bu durum elbette endişe ve kaygı yaratıyor’ diyerek, Türklerin Belçika’daki serüveninden kesitleri dinleyenleri ile paylaştı..
Hukukçu ve siyasetçi Özcan Pehlivanlıoğlu ile sohbet eden, daha geniş perspektifte Avrupalı Türkler ile ilgili bilgileri paylaşan gazeteci ,yazar Yusuf Cinal, Avrupalı Türklerin yaşadıkları ülkelere minnet ve şükran borçlu olduklarını da sözlerine ekleyerek, aşırı çatışmalardan, radikal çıkışlardan kaçınılması gerektiğini altını çizdi..

Onursal Başkan Ahmet Aytaç ve konuşmacı Özcan Pehlivanlıoğlu, konferans vermek üzere Almanya’nın Bilefeld kentine hareket ettiler.
 

Son Güncelleme: 21.01.2018 18:51
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir. Mahkeme, Savcılık veya Emniyet Müdürlüğü talebiyle, IP no ve diğer bilgiler verilir.
Avatar
hüseyin Taşer 2018-01-22 14:26:57

Dışarıda yaşayan vatandaşlarımızın Meclis'te temsilcisi olmalı... Dış Türkler Bakanlığı da hükümette yer alması diplomasi ve sorun çözümlerinde kolaylaştırıcı olur...