Kemal Arıkan'ın katili Ermeni terörist serbest bırakıldı

Los Angeles County Yüksek Mahkemesi, Türk diplomat Kemal Arıkan'ın katillerinden Hampig Sasunyan'ın salıverilmesine karar verdi.

Kemal Arıkan'ın katili Ermeni terörist serbest bırakıldı

T​ürk diplomat Kemal Arıkan, Ermeni teröristler Hampig Sasunyan ve Krikor Saliba tarafından 28 Ocak 1982'de Los Angeles'ta şehit edilmişti. Yakalanan Sasunyan ömür boyu hapis cezasına çaptırılmıştı.

Firar eden Krikor Saliba’nınsa aynı yıl Lübnan iç savaşında öldüğü iddia edilmişti.

Arabasının içinde 14 kurşunla katledilen Arıkan'ın katilinin serbest kalmasından sonra ABD Dışişleri Bakanı Blinken, karardan "derin hayal kırıklığı" duyduklarını söyledi.

1982'de Ermeni teröristler tarafından şehit edilen Türkiye'nin eski Los Angeles Başkonsolosu Kemal Arıkan'ın katillerinden Hampig Sasunyan, ABD mahkemesinin kararı ile serbest kaldı.

Hampig Sasunyan, 8 Ocak 1984 tarihinde "afsız ömür boyu hapis"  cezasına çarptırılmıştı.

Önce Los Angeles'ta bulunan evi bombalanan Kamal Arıkan, işine giderken arabasının içinde kurşun yağmuruna tutularak katledilmişti.

Kemal Arıkan katledilmeden önce Los Angeles polisinden koruma istediği ve korumaların verilmediği şehit edilmesinden sonra öğrenildi.

ABD DIŞİŞLERİ KARARI KINADI

Karara yazılı açıklamayla tepki gösteren ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABD'nin diplomatlara yönelik suikastlerin en yüksekten cezalandırılmasını savunduğunu ve bu tür şartlı tahliyelere karşı olduğunu söyledi.

Blinken, Arıkan'ın ailesine ve Türk Dışişleri Bakanlığı'ndaki çalışma arkadaşlarına taziyelerini sundu.

ANKARA KARARI KINADI

Türk Dışişleri Bakanlığı, Sasunyan'ın tahliye edilmesi kararının Türk milletinin vicdanını derinden yaraladığını belirterek kararı şiddetle kınadığını açıkladı. "ABD yönetiminin tüm aksi yöndeki girişimlerine rağmen kararın değiştirilmediğine" işaret edilen açıklamada, "Bu vahim karar evrensel hukuk ilkeleri ve adalet anlayışıyla bağdaşmamaktadır" denildi.

Dışişleri açıklamasında, "Türkiye, Ermeni terör örgütlerinin saldırılarında 31'i diplomat 58 vatandaşını şehit vermiştir. Nefret suçlarının tırmanışa geçtiği, uluslararası dayanışmaya en çok ihtiyaç duyulan bir dönemde siyasi saiklerle vahşi bir katilin salıverilmesi terörizmle mücadelede işbirliği ruhuna da zarar vermektedir. Terörist Sasunyan'ın alçakça işlediği ve 38 yıllık mahkumiyeti süresince hiçbir pişmanlık emaresi göstermediği bu cinayet, hastalıklı ve çarpık bir ideolojiyi temsil eden bir suç olarak asla unutulmayacaktır" ifadelerine yer verildi.

KEMAL ARIKAN KİMDİR? 

1927 yılında İskilip’te doğdu. Ankara Gazi Lisesi, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Harvard Üniversitesi’nde eğitim gördü. 1946'da Basın-Yayın Umum Müdürlüğü'nde aday memur olarak göreve başladı. 1950-1951 yıllarında askerlik hizmetini yedek subay olarak tamamladı.

1955 yılında Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı'nda meslek memuru olarak çalışmaya başladı. Milletlerarası Ekonomik İlişkiler Dairesi Umum Müdürlüğü'nde iki yıl kadar çalıştıktan sonra 1957 yılında Prag Büyükelçiliği İKinci Katipliğine atandı. Burada 1960 yılında Başkatipliğe yükseldi. 1962'de merkeze döndü ve İkinci Daire Umum Müdürlüğü'nde görevlendirildi. Ertesi yıl Üçüncü Daire Umum Müdürlüğü'nde Şube Müdür oldu. 1964 yılında Şikago Başkonsolosluğunda Birinci Sınıf Konsolos görevine atandı.

1968-1970 yıllarında merkezde Şube Müdürü, Genel Müdür Yardımcılığını Tedvire Memur Şube Müdürlüğü görevlerinde bulunan Arıkan, 1970 yılında Avustralya'ya, Kanberra Büyükelçiliği Müsteşarlığına atandı. Oradan 1973 yılında Sidney Başkonsolosluğu görevine tayin edildi. 1976-1978 yıllarında merkezde görev yaptıktan sonra Eylül 1978'de Los Angeles Başkonsolosu olarak atandı. Bu görev sırasında birçok kez tehdide maruz kaldı. Aldığı tehditler 6 Ekim 1980 tarihinde Ermeni militanlarca evinim bombalaması ile devam etti.

KEMAL ARIKAN'IN KATLEDİLMESİ

28 Ocak 1982 sabah saat 09.40 civarında, işe gitmek üzere arabasına bindi. Koruması veya polisi yoktu ve Ford marka, 1975 model, beyaz arabasını kendisi kullanıyordu. Evinin 100 metre kadar ilerisindeki kavşakta durduğunda, pusuda bekleyen 19-20 yaşlarında iki kişi arabaya yaklaştı ve biri ön camdan, diğeri kapı penceresinden olmak üzere arabayı kurşun yağmuruna tuttu. Vücuduna 14 kurşun isabet eden Arıkan olay yerinde yaşamını yitirdi. Katiller yakında bekleyen beyaz bir arabaya binerek uzaklaştılar.

3 Şubat 1982'de Los Angeles'ta yapılan törenin ardından cenazesi 4 Şubat'ta Ankara'ya ulaştı. 5 Şubat günü Ankara'da resmi tören yapıldı ve naaşı 6 Şubat'ta İstanbul'daki Aşiyan Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Arıkan'ın koruma istemesine rağmen Los Angeles polisinin bunu gerçekleştirmediği ortaya çıktı. Suikasti Ermeni ESAK (JCAG‐ARA) örgütü üstlendi. Katillerden Krikor Saliba Lübnan'a kaçtı, diğer katil Hampig Sasunyan aynı gün yakalandı ve yargılandığı dava sonucunda 18 Ocak 1984 tarihinde "afsız ömür boyu hapis"  cezasına çarptırıldı.

YORUM EKLE