Kerkük'te eşi benzeri görülmemiş saldırı

Irak'ın Kerkük kentinde silahlı kişiler, istihbarat binasına saldırdı, çıkan çatışmada, 10 kişi öldü, 60 yaralı var...

Kerkük'te eşi benzeri görülmemiş saldırı

Irak'ın kuzeyindeki Kerkük kentinde istihbarat binasını hedef alan saldırganlar önce bombalı bir araçla beton duvarı havaya uçurdu. Ardından binaya giren saldırganlar emniyet görevlileri ile çatışmaya başladı.
 
Saatler süren çatışmanın ardından saldırganlar püskürtüldü. Binadan çıkan saldırganlar bu kez yakındaki bir alışveriş merkezini bastı.
 
İçeride yoğun olarak Türkmenlerin bulunduğu Alışveriş merkezinde Türkmenleri rehin alan saldırganlar ile güvenlik güçleri arasındaki çatışma sürüyor.

Kerkük valisi, saldırıyı gerçekleştirenlerin gözaltında tutulan arkadaşlarını kurtarmak ve gizli evrakı ele geçirmek için istihbarat merkezini hedef aldıklarını açıkladı. 
IRAK'TA ŞİDDET OLAYLARI: 16 ÖLÜ, 78 YARALI
Bu arada Irak'ın çeşitli kentlerinde bugün meydana gelen çatışmalarda 16 kişi öldü, 78 kişi yaralandı. Alınan bilgiye göre, sabah saatlerinde Felluce kentinde silahlı saldırganlarla özel timler arasında yaşanan çatışmada Anbar İstihbarat Şubesi Şefi Muhammet Hüseyin öldü, 2 asker yaralandı.
Çatışmanın ardından Felluce'de emniyet güçleri tarafından Dubbat Mahallesi'nde El Kaide'ye yönelik gerçekleştirilen operasyonda, örgüt lideri Ömer İsmail ve yardımcısı Ömer Ahmet öldü. Bu iki kişi, El-Kaide bağlantısından dolayı idama mahkum edilmiş, hapishaneden kaçarak kurtulmuşlardı.

 

Sabah saatlerinde Kerkük'ün Elmas Mahallesi'nde bomba yüklü bir aracın patlatılması sonucu bir saldırgan öldü, 3 saldırgan da yaralandı.  Ardından Kerkük-Erbil Karayolu'nda bir aracın patlatılması sonucu 1 kişi öldü 5 kişi de yaralandı. Patlamanın hemen sonra Kerkük'ün Rahimava bölgesinde bugün öğle saatlerinde şehir merkezindeki Kerkük İstihbarat Müdürlüğü binasına girmeye çalışan saldırganlarla güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada 10 kişi öldü 63 kişi yaralandı. Saldırganlarla güvenlik güçleri arasında çatışmalar devam ediyor. 

Kerkük'te bomba yüklü bir otomobil emniyet güçleri tarafından tespit edilerek bomba uzman ekiplerince etkisiz hale getirildi.
Ramadi'de silahlı saldırganlar, Eski Anbar Meclisi Molla Mazhar'ın üyesinin evini baskın düzenledi. Olayda Mazhar'ın bir kardeşi hayatını kaybederken, evdeki misafirlerden biri de yaralandı.

""

 

 

 

 

""

 

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2013, 10:22
YORUM EKLE