Kerry: Kalıcı çözüm hedefliyoruz

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, "İsrail-Filistin barış müzakerelerinde kalıcı çözüm hedefliyoruz" dedi.

Kerry: Kalıcı çözüm hedefliyoruz

Ortadoğu barış süreciyle ilgili temaslarda bulunmak üzere yeniden bölgeye gelen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İsrail-Filistin barış müzakerelerinde kalıcı bir çözümü hedeflediklerini söyledi.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile görüştükten sonra Tel Aviv'deki ABD Büyükelçiliğinde gazetecilere açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İsrail-Filistin arasındaki barış müzakereleriyle ilgili, "Hedefimiz İsrail ve Fiilistinlileri daha güvenli ve müreffeh kılmak için geçici değil, kalıcı bir anlaşmaya varılmasını sağlamak" dedi.

Bölgede istikrar ve güvenliğin esas konu olduğunu belirten Kerry, kalıcı bir anlaşmaya varılması ve müzakereler konusunda iyimser olduğunu ifade etti.


Filistinli tutuklular meselesine de değinen Kerry, İsrail hapishanelerinde tutukluluğu devam eden 3'üncü grup 52 Filistinli tutuklunun ise 29 Aralık’ta serbest bırakılacağını söyledi.

Filistin ile İsrail arasındaki barış müzakerelerinin yeniden başlaması çerçevesinde, "1993 yılında imzalanan Oslo Barış Anlaşması öncesinde tutuklanan 104 mahkumun serbest bırakılması" konusunda daha önce anlaşmaya varılmıştı. 

İsrail, daha önce Ağustos ve Ekim aylarında 52 Filistinliyi serbest bırakmıştı.

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2013, 14:53
YORUM EKLE