Kırgızistan - Tacikistan sınır çatışmalarında ölü sayısı gittikçe artıyor

Tacikistan’ın kuzeyindeki Sughd bölgesi ile Kırgızistan’ın güneyindeki Batken bölgesini ayıran Isfara nehrindeki su kaynağının kullanımında 29 Nisan’da yaşanan anlaşmazlık nedeniyle çatışma çıkmış, iki ülke savaşın eşiğine gelmişti.

Aynı gün iki ülke yetkilileri arasında gerçekleştirilen görüşmeler sonucu ateşkes sağlanırken, Kırgız yetkililer bugün yerel saatle 12.45 itibarıyla sınırda tansiyonun yeniden yükseldiğini duyurdu.

Kırgızistan Sınır Muhafız Hizmeti tarafından yapılan açıklamada, öğle saatlerinde Kırgızistan'ın Leylek ilçesine bağlı Arka köyüne Tacikistan askerleri tarafından ateş açıldığı belirtildi. Açıklamada, sınırdaki Kırgız askerlerinin savunma pozisyona geçtiği aktarıldı. Söz konusu köyde yaşayanlar ise daha önce tahliye edilmişti. Ayrıca Tacikistan'a ait askeri teçhizatın ise sınıra doğru hareket ettiğinin tespit edildiği kaydedildi.

Sosyal medyada bugün paylaşılan görüntülere göre sınırda silah sesleri duyulduğu, bir Kırgız vatandaşının, “Biz burada savunmasız kaldık. Bakın, burada yaralılarımız var” dediği ve yardım istediği görülüyor. Diğer bir videoda ise birkaç kişinin sınır bölgesindeki bir yolda toplandığı görülüyor. Bir vatandaşın, “Ordu orada. Gençler gelin, köyümüzü koruyalım” dediği duyuluyor.

 ÖLÜMLER ARTIYOR

Kırgızistan tarafında 30 ölü 154 yaralı Tacikistan tarafında ise 10 ölü 70 yaralı olduğu iddia edildi.

Bölgeden gelen görüntülerde vefat sayısına ilişkin tam sayı verilmezken, çatışmalarda vefat edenlerin yan yana dizilmesi ve sayının oldukça yüksek olduğu gözlendi.

NE OLMUŞTU?

Geçtiğimiz Perşembe günü Tacikistan’ın kuzeyindeki Sughd bölgesi ile Kırgızistan’ın güneyindeki Batken bölgesini ayıran Isfara nehrindeki su kaynağının kullanımı ile ilgili anlaşmazlık yaşayan iki ülke halkı arasındaki taşlı kavga, güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu çatışmaya dönüşmüştü. İki ülke yetkilileri aynı gün yaptıkları görüşmelerin sonucunda ateşkes ilan edilmesi ve askerlerin sınırdan geri çekilmesi konusunda anlaşmaya varmıştı.

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2021, 23:00
YORUM EKLE


Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/habererk/domains/habererk.com/public_html/index.php on line 344