Kızıl Haç: Yemen’de koleraya yakalananlar 600 bine ulaşacak

banner155

Ululararası Kızıl Haç Komitesi Yemen’deki kolera salgınında hastalığa yakalanların 2017 yılı sonuna kadar iki misli artarak 600 bine ulaşmasının beklendiğini açıkladı.

Kızıl Haç: Yemen’de koleraya yakalananlar 600 bine ulaşacak
banner170
HABERİN GALERİSİ
Musul ceset kokuyor

Musul ceset kokuyor

İsveç basınında çıkan haberlere göre, Uluslararası Kızıl Haç Komitesi  Başkanı Peter Maurer, Yemen’e beş günlük ziyaretinde yaptığı açıklamada Yemen’deki kolera salgının büyüyerek endişe verici boyutlara ulaştığını belirtip "Asıl trajik olan, bu kolera salgınının, önlenebilir insan yapımı insanlık felaketi olmasıdır.’’

Bu sağlık krizinden, Yemen'in sağlık sistemi ve altyapısını tahrip eden iç savaşın sorumlu olduğunu vurgulayan Maurer, "Bu anlamsız eziyeti tamamen sinir bozucu buluyorum. Tüm dünya giderek büyüyen bu trajedinin üzerine uyur-gezer gibi yürüyor" diye konuştu.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO), 21 Temmuz'da yayınladığı raporda Nisan ayı başından bu yana 1.828 Yemenli’nin kolera salgınından yaşamını yitirdiği açıklanmıştı.

Uluslararası Kızıl Haç sözcüsü Sanaa Soumaya Beltifa örgütün Suudi Arabistan öncülüğünde Yemen’in belli bölgelerine uygulanan blokaj nedeniyle ulaşılamayan yerlerine sağlık ve insani yardımları ulaştırabilmek için taraflarla görüşmelerini sürdürdüklerini belirtti.

Kızıl Haç raporlarına göre, iç çatışmaların başladığı 2014 Eylül ayından bu yana 3 milyondan fazla Yemenli evlerini terk etmek zorunda kalırken, 20 milyon Yemenli de hala insani yardımlara muhtaç durumda.

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2017, 11:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner151