'Komaya girdi' demişlerdi… Kim Jong-un, ortaya çıktı!

Geçen hafta çıkan haberlerde yetkilerinin bir kısmını kız kardeşi Kim Yo-jong'a devrettiği ileri sürülen ve daha önce de sağlı kdurumu hakkında spekülasyonlar yapılan Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un komaya girdiği iddia edilmişti. Kuzey Kore lideri, bazı yetkilerini kız kardeşi Kim Yo-jong’a devrettiğine ilişkin iddiaların ardından ortaya çıktı.

banner311
'Komaya girdi' demişlerdi…  Kim Jong-un, ortaya çıktı!

Sağlık durumu hakkında çeşitli söylentiler ortaya atılan ve en son komada olduğu iddia edilen Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un İşçi Partisinin politbüro toplantısına katıldığı görüntüler yayınlandı.

Güney Kore'nin eski devlet başkanlarından Kim Dae-jung’un danışmanlığını yapan Chang Song-min, Güney Kore medyasına yaptığı açıklamada, bu yıl önemli etkinliklere katılmayan Kuzey Kore lideri Kim'in sağlık durumunun kötü olduğunu ileri sürmüştü.

Chang, "(Kim'in) Komada olduğunu tahmin ediyorum ancak henüz hayatta." ifadelerini kullanmıştı.

Güney Kore medyası, daha önce de sağlığı hakkında iddialar ortaya atılan hatta öldüğü belirtilen Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un komada olduğunu ve yetkilerinin bir kısmını kız kardeşi Kim Yo-jong'a devrettiğini ileri sürmüştü.

Kim'in kız kardeşi Kim Yo-jong'un, ülkeyi yönetmeye yardımcı olmaya hazır olduğunu söyleyen Chang, "Tam bir ardıl yapı oluşturulmadı, bu nedenle boşluk uzun süre sürdürülemeyeceği için Kim Yo-jong öne çıkarılıyor." değerlendirmesinde bulunmuştu.

Ancak iddiaların gerçek olmadığı ortaya çıktı. Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, geçtiğimiz haftalarda sağlığına ve bazı yetkilerini kız kardeşi Kim Yo-jong’a devrettiğine ilişkin iddiaların ardından parti kongresinde ortaya çıktı.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un, politbüro toplantısına katıldığı görüntüler Kuzey Kore resmi kanalları aracılığıyla yayınlandı. Medyaya yansıyan karelerde Kim'in sağlıklı olduğu görüldü.

Parti kongresinde delegelere seslenen Kim Jong-un, Kuzey Koreli yetkilileri koronavirüs pandemisi ve Kore Yarımadası'nı vurması beklenen Bavi Tayfunu’na karşı gerekli önlemleri almaları konusunda uyardı.

Yapılan toplantıda, Kuzey Kore liderinin Kovid-19 ile mücadelede ortaya konulan çabadan memnun olmadığını kurmaylarına aktardığı öğrenilirken, ilgili memurları bu konuda uyardığı belirtildi.

Ocak ayından bu yana sınırlarını kapalı tutan Kuzey Kore’de koronavirüs salgınının kontrol altına alınıp alınmadığı henüz bilinmiyor.

Ancak, çeşitli kaynaklar ülkede bulunan elçiliklerin ve çok sayıda Sivil Toplum Kuruluşu’nun koronavirüs nedeniyle ülkeden ayrıldığını yazdı.

Henüz koronavirüs vakası bildirilmeyen Kuzey Kore’de, şüpheli 1 koronavirüs vakasının olduğu kaydedilmişti.

13KIZ KARDEŞ İDDİASI

"KIZ KARDEŞ İDDİASI"

Hafta başında Güney Kore istihbarat servisinden, tüm dünyada manşetlere çıkan bir iddia geldi. İddia, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un Güney kore krizi sırasında aktif rol oynayan kız kardeşi Kim Yo-jong hakkında.

İstihbarat servisinin bu bilgileri Perşembe günü parlamentoya aktardığı ifade edilmişti. Milletvekilleri de daha sonra bunları gazetecilerle paylaştı. Kim'in kız kardeşi Kim Yo-jong'un, diğer görevlerinin yanı sıra Kuzey Kore'nin ABD ve Güney Kore'ye yönelik politikalarından sorumlu olduğu ve "fiilen iki numaralı lider" haline geldiği belirtildi. Ancak Kim'in genel kontrolü elinde tuttuğu ve "halefini belirlemediği" vurgusu da yapılmıştı.

Ancak bazı uzmanlar bu istihbarata şüpheyle yaklaşıyordu. NKNews haber sitesi Kim Yo-jong'un bu ay iki önemli toplantıya gitmediğini yazarken, bazı gözlemciler de onun terfi edilmekten ziyade yetkisinin azaltılmış olabileceği spekülasyonları yapıyordu.

Kim Yo-jong, Kuzey Kore liderinin kardeşleri arasında ona en yakın ve güçlü müttefiki olarak tanımlanıyor. 1987 doğumlu ve ağabeyinden dört yaş küçük olan Kim Yo-jong, onunla aynı dönemde İsviçre'nin Bern kentinde eğitim gördü.

Kim Yo-jong, Şubat 2018'de ağabeyini temsilen, Güney Kore'de yapılan Kış Olimpiyatları'nın açılış törenine katıldığında ilk kez dikkatleri çekmişti. Kim ailesinden biri ilk kez Güney Kore'ye gitmişti.

Ayrıca ağabeyi ile uluslararası zirvelerde görev aldı. Bunlar arasında Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in, Çin Devlet Başkanı Şi Jinping ve ABD Başkanı Donald Trump ile yapılan zirveler de bulunuyor.

BBC Seul Muhabirinin analizi'ne göre, Kim Yo-jong şüphesiz yükselişte. Bazı uzmanlar, Kuzey ve Güney Kore arasında bu yıl başlarında yaşanan krizin Yo-jong'a daha fazla platform sağlama amacıyla çıkarıldığı kanısında.

Kim Yo-jong Mart'ta kamuoyuna ilk açıklamasını yapmış, Güney Kore'yi şiddetle kınamıştı. Daha sonra da "Yüksek Lider, Parti ve devlet tarafından kendisine yetki verildiğini" söylemişti.

Ayrıca Kim Jong-un ile Trump arasında bu yıl içinde bir zirve olabileceğini, "Kuzey Kore'nin ABD'ye yönelik en küçük bir tehdit teşkil etme niyeti olmadığını" yazdı.

Tüm bunlar Kim Yo-jong'a ABD ve Güney Kore'ye yönelik politikaları etkilemesi için sorumluluk verilmiş olabileceğini gösteriyor.

Kim'in durumu hakkında tavsiyede bulunmak üzere bir grup Çinli doktorun bu ülkeye gittiği ileri sürülmüş, Kuzey Kore liderinin 12 Nisan'da kardiyovasküler bir operasyon geçirdiği ve iyileşme sürecinde olduğu yönünde haberler çıkmıştı.

Hong Kong Uydu Televizyonu, Kim'in öldüğünü duyurmuş, bu haber ise herhangi bir yetkili tarafından doğrulanmamıştı. Kim'in, 15 Nisan'da Kuzey Kore'nin kurucu lideri, büyükbabası Kim Il-sung'un doğum günü kutlaması dahil önemli etkinliklere katılmaması sağlığı hakkında spekülasyonlara neden olmuştu.

Kim Yo-jong'un yetkilerinin artırılması, Kuzey Kore lideri olarak ağabeyinin yerine geçeceği anlamına gelmediğini söylüyor. Yetkisi artırılan tek danışman da değil. Ayrıca istihbarat açıklamasında, Kim Jong-un'un genel kontrolü elinde tuttuğu vurgulanıyor.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.