Kuzey Kore kuruluş yıl dönümünü kutluyor

Kuzey Kore, kuruluşunun 70’inci yıl dönümünü görkemli bir törenle kutladı.

banner311
Kuzey Kore kuruluş yıl dönümünü kutluyor

Kuzey Kore, kuruluşunun 70’inci yılı dolayısıyla birçok etkinlik düzenliyor. Büyük bir disiplin altında aylarca süren zorlu hazırlıkların ardından bugün büyük bir askeri geçit töreni düzenlendi. Törende küçük bir tank geçidinin ardından tüm ordu birliklerinden katılan binlerce asker, senkronize adımlarla yürüdü. Geçit törenine katılan öğrenciler, hemşireler, işçiler ve farklı birçok sivil grup giydikleri farklı yöresel kıyafetlerle gösteri düzenledi.

ABD ile müzakerelerine devam eden Kuzey Kore’nin gerçekleştirdiği ihtişamlı geçit töreninde en güçlü silahlarını sergilemekten kaçınması ise dikkat çekti.

Töreni izleyen Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, uluslararası ajansların verdiği bilgiye göre 50 bin kişilik kalabalığa hitap etmedi. Geçit törenini Çin Ulusal Halk Meclisi Daimi Komitesi Başkanı Li Zhanshu ile izleyen Kuzey Kore lideri Kim, törenin sorunda Kore halkını Çinli diplomat ile el ele selamladı. Törene Rusya Federasyonu Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko’nun da katıldığı öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2018, 13:30

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.