Libya Devlet Başkanı Serrac Türk çıktı

Libya'da Hafter'e karşı Türkiye tarafından desteklenen ve meşru Trablus hükümetinin başkanı olan Fayiz Mustafa es-Serrac'ın Türk asıllı olduğu ortaya çıktı.

Libya Devlet Başkanı Serrac Türk çıktı

Serrac'ın Osmanlı vatandaşı olan dedesinin Manisalı olduğu ve 1840'da Trablus'a gittiği öğrenildi.

Türkiye'nin deniz yetki alanları sınırlandırmasına ilişkin Libya ile yaptığı anlaşma, yine bu ülkede başından beri, sivillerin olduğu ve BM tarafından kabul edilen meşru hükümete destek vermesi Türkiye-Libya ilişkilerini ilerletti. Yine Trablus'taki Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) yönelik desteğini sıklıkla dile getirmesi Akdeniz'de dengeleri değiştirmeye başladı.

Meşru hükümeti devirmeye çalışan Halife Hafter cephesine, İsrail, Mısır, Yunanistan, Güney Kore gibi Akdeniz'e kıyısı olan ülkeler ile bazı Avrupa ülkeleri ve Amerika'nın destek vermesiyse Ankara ve Tralus arasındaki yakınlaşmayı hızlandırdı.

Bu kapsamda Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Fayiz Mustafa es-Serrac ile sıkı bir diyalog sağlanırken, Türkiye'de bu günlerde Libya'ya asker gönderip göndermeme tartışmaları yaşanıyor.

Fayiz Es Serrac Türk asıllıymış

Son olarak üç gün önce 15 Aralık'ta Ankara'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz es-Serrac ile ilgili yeni bir bilgi ortaya çıktı.

TürkMedya (TM) Dijital Haber Merkezi Kıdemli Editörü Yaser Emre'nin Twitter hesabından aktardığı bilgilere göre es-Serrac, aslında Türk asıllı bir Libyalıymış.

Büyük dede Manisalı Muhammed ağa

Twitte, Serrac'ın büyük dedesinin Manisalı Muhammed Ağa olduğu, Muhammed Ağa'nın 1840 yılında Osmanlı askeri olarak Trablus'a gittiği ve burada aile kurduğu belirtiliyor.

Fayiz es-Serrac'ın babası Mustafa es-Serrac'a ait hatırat. Sayfanın başında "Ben kimim?" sorusu yer alıyor.

Baba Serrac Türkiye'deki akrabalarıyla

Paylaşımda ayrıca Fayiz es-Serrac'ın babası Mustafa es-Serrac'ın 1954 yılında Türkiye'deki akrabalarını ziyaret ettği bir fotoğraf da yer alıyor.

Fotoğrafın altında "1954 Bakan Mustafa Serrac Türkiye'deki akrabalarıyla" ifadesi yer alıyor.

YORUM EKLE