"Mağarada mahsur kalanları çıkarmak için tüm yollar tehlikeli"

Mağaracılık Federasyonu, Tayland’da mahsur kalan 12 öğrenci ve antrenörlerini kurtarma çalışmaları ve kurtarma operasyonu sırasında hayatını kaybeden dalgıçla ilgili açıklama yaptı.

"Mağarada mahsur kalanları çıkarmak için tüm yollar tehlikeli"

Tayland’da 12 öğrenci ve antrenörleri mağarada mahsur kalmış, kurtarma operasyonu sırasında Tayland eski SAS komandosu Saman Kunan, havası bitince boğularak hayatını kaybetmişti. Konuyla ilgili, Mağaracılık Federasyonundan bir açıklama geldi.

Açıklamada, olayın kazazedeleri mağaradan çıkarmak için bir kaç yol olduğu ancak bunların hepsinin kendine göre tehlike olduğu belirtildi.

Çocukları daldırarak mağaradan çıkarmanın çocukların yüzme bilmemesi ve yeterli beslenemedikleri için zayıf ve bitkin düşmeleri nedeniyle tehlikeli olduğu belirtildi.

Su seviyesinin azalmasını beklenmesi durumundaysa, yağmurların Kasım ayına kadar devam edebileceği, yağmurun şiddeti artarsa kazazedelerin beklediği odanın tamamen su altında kalabileceği bildirildi.

Suyu dışarı pompalamanın da bir yöntem olduğu, ancak, yağmurla giren su nedeniyle pompalamanın yetersiz kalabileceğinin ifade edildiği açıklamada, "Yüzey ile kazazedelerin bulunduğu oda arasındaki 800 metre kalınlığında bir kaya katmanının delinerek bir tünel açılması da planlar arasında. Ancak kazazedelerin bulunduğu odanın darlığı nedeniyle tünel açılması sırasında tavan ve duvarlarda oluşabilecek tahribattan korunmaları çok güç. Bunun yanında kazazedelerin tam olarak konumunu belirlemek de kolay değil" ifadelerine yer verildi.

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2018, 12:22
YORUM EKLE