Merkel'den Erdoğan'a efsane başkanlık yanıtı!

Merkel'den Erdoğan'a efsane başkanlık yanıtı geldi.

Merkel'den Erdoğan'a efsane başkanlık yanıtı!

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile veda görüşmesi gerçekleştirdi. Merkel'in başbakan sıfatıyla yaptığı son görüşme Huber Köşkü'nde yapıldı. Görüşmenin ardından Erdoğan ve Merkel ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan, "Sayın Merkel'le yürüttüğümüz başarılı çalışmaların yeni hükümet döneminde de aynı şekilde devam etmesini temenni ediyorum" dedi. İkili ilişkiler başta olmak üzere tüm konuları gündemlerine aldıklarını belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

"Sayın Merkel düzensiz göçün engellenmesi konusunda sorumluluk almaktan kaçmadı. Sayın Merkel inisiyatif almaktan asla çekinmedi. Özellikle Suriye krizinin çözümündeki çabası için teşekkür ediyorum.

AB'ye tam üyelik yolunda çıkarılan engellere rağmen sayın Merkel'in çabalarını takdirle hatırlayacağız.

MERKEL: GÖRÜŞ AYRILIKLARINA RAĞMEN TEŞEKKÜR EDİYORUZ

Erdoğan'ın konuşmasının ardından Merkel de, "Görüş ayrılıklarına rağmen diyalogumuzu sürdürdüğümüz için teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

Merkel, görüşmelerde Türkiye ile AB arasındaki ilişkileri de ele aldıklarını belirterek "Yasa dışı göç konusu çok önemli. Türkiye'ye AB'nin bu konuda vereceği desteğin devam edeceğini de ifade ettim. Suriyeli mülteci ve göçmenler konusunda Türkiye çok önemli çalışmalara imza attı. Aynı zamanda insan kaçakçılarına karşı mücadele konusunda iş birliğimiz sürüyor." dedi.

İnsan hakları ve demokrasi konularının yanı sıra Libya, Yunanistan gibi uluslararası gündemlerin masada olduğunu belirten Merkel, "Libya'dan yabancı güçlerin çekilmesi gerekiyor. Yunanistan'la yapılan istikafi görüşmelerinde ısrarcıydık. Sorunların görüşerek, temaslarla çözülebileceğini inanıyorum" diye konuştu.

ERDOĞAN: YARGI BAĞIMSIZDIR

İkilinin açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularına geçildi.

Alman basını, görüşmede tutuklu Alman vatandaşları konusunda bir ilerleme kaydedip kaydedilemediğini sordu. 

Erdoğan'ın bu soruya yanıtı, "Her ülkede yargı bağımsızdır. Yargının bağımsızlığını savunuyoruz. Yargının vereceği karara benim bir Cumhurbaşkanı olarak müdahale etmem söz konusu olamaz" şeklinde oldu.

MÜLTECİ KONUSU

Yine Alman basınının mülteci anlaşmaları hakkındaki sorusuna Erdoğan, "Türkiye mülteciler konusunda bu işin adeta misafirhanesi konumunda. Ev sahipliğimiz devam edecektir" yanıtını verdi. Merkel ise, mülteci konusunun Avrupa Birliği ve Türkiye arasında yapılan bir anlaşma olduğunu hatırlatarak, Almanya ve Türkiye'nin bu sorunu tek başına çözemeyeceğini belirtti.

Türkiye basınından Merkel'e yöneltilen soru ise, 19 yıldır iktidarda olan 'Erdoğan ile çalışmanın nasıl olduğu' yönünde oldu. "Birbirimize not vermek için bulunmuyoruz" diyen Merkel, "Biz işbirliğimize önem atfettik. Türkiye'de ekonomik sorunlara rağmen standartların yükseldiğini görebiliyorum. İnsan hakları ve bireysel özgürlükler konusunda eleştirdim. Tabi ki çözüm aradık, farklı bakış açılarımız olabilir. Stratejik açıdan birbirimize bağlıyız, bağımlıyız" yanıtını verdi.

MERKEL: BİZ BAŞKANLIK SİSTEMİ DÜŞÜNMÜYORUZ

Erdoğan ise Türkiye'deki koalisyon hükümetleri dönemine yönelik eleştiride bulunarak, "Koalisyon hükümetleri olmamış olsaydı Almanya-Türkiye ilişkileri daha farklı bir yere ulaşabilirdi. Koalisyon hükümetleri çalışmayı her zaman zorlaştırıyor" ifadelerini kullandı.

Merkel, Erdoğan'ın çıkışına "Biz bir başkanlık sistemi düşünmüyoruz" şeklinde yanıt verdi.

YORUM EKLE


Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/habererk/domains/habererk.com/public_html/index.php on line 344