Merkel’den AB ülkelerine çağrı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, AB üye ülkelerine Türkiye’de Suriyeli mültecilere 3 milyar euro yardımda bulunma çağrısında bulundu.

Merkel’den AB ülkelerine çağrı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, 2016 Avrupa Birliği-Türkiye sözleşmesi altında, Türkiye’nin göçü azaltmada başarılı olduğunu ve anlaşmanın bir parçası olan AB’nin mali taahhüdünü yeniden teyit ettiğini vurguladı. Merkel, "Avrupa Konseyi ikinci kez 3 milyar euroyu verdikten sonra 3 milyondan fazla Suriyeli’ye sahip çıkan Türkiye’ye yardım ettiğimizi tekrar söyleyebileceğiz’’ ifadelerini kullandı.

Merkel, Türkiye’nin Suriye’deki iç savaşın başlangıcından bu yana barındırdığı 3 milyondan fazla mültecinin çabalarını överek, “Türkiye hakkında söyleyebildiğiniz her şey bu. Türkiye’nin burada yaptığı muhteşem bir başarıdır” diye konuştu.

28 AB üye ülkesinin liderleri bugün mülteci krizine odaklanacak iki günlük bir zirve kapsamında Brüksel’de bir araya geliyor. AB, mültecilere 6 milyar euroluk yardım sözü vermişti ve 2018 yılının sonuna kadar ikinci kez 3 milyar avroluk yardım sözü verdi.

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2018, 18:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER