Mescid-i Aksa ibadete kapatıldı!

banner155

İsrail hükümeti, 50 yaş altı Müslümanların mescide girişine de yasak getirdi.

Mescid-i Aksa   ibadete kapatıldı!
banner170

 İsrail askerleri, cuma namazından sonra İsrail güçleri, Mescid-i Aksa'nın kapılarına kurulan elektronik metal arama dedektörü uygulamasını düzenlenecek muhtemel gösteriler nedeniyle Mescid-i Aksa çevresinde yoğun güvenlik önlemleri aldı. İsrail hükümeti, 50 yaş altı Müslümanların mescide girişine de yasak getirdi.

İsrail'in Harem-i Şerif'in kapılarına koyduğu elektronik metal arama dedektörleri nedeniyle Kudüs'te gergin bekleyiş sürüyor. Müslüman cemaat, İsrail'in Mescid-i Aksaüzerinde oluşturmak istediği egemenlik çabalarına izin vermemek için dedektörlerden geçmeyi reddediyor.

İsrail'in metal arama dedektörü uygulamasına tepkigösteren Filistinliler, pazar gününden bu yana vakit namazlarını Mescid-i Aksa'nın kapılarında eda ediyor.Bugün getirilen 50 yaş sınırlamasından dolayı Müslümanların Mescid-i Aksa'nın kapısına erişimi de mümkün olamayacak. İsrail polisi Aksa'nın da içinde bulunduğu etrafı surlarla çevrili Kudüs'ün Eski Şehir bölgesine açılan kapıları barikatlarla kapattı. 

İsrail'in Yedioth Ahranot gazetesinde yer alan habere göre, dün gece güvenlik kabinesini toplayarak bir değerlendirme yapan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Mescid-iAksa'nın kapılarına kurulan metal arama dedektörlerinikaldırmama kararı aldı. 

İsrail, Kudüs'te gerilimi tırmandırmayı seçti. Mescid-i Aksa'nın kapısında başlattığı metal arama dedektörü uygulamasından vazgeçmeyen İsrail hükümeti, 50 yaş altı Müslümanların mescide girişine de yasak getirdi.

İsrail'in Harem-i Şerif'in kapılarına koyduğu elektronik metal arama dedektörleri nedeniyle Kudüs'te gergin bekleyiş sürüyor. Müslüman cemaat, İsrail'in Mescid-i Aksa üzerinde oluşturmak istediği egemenlik çabalarına izin vermemek için dedektörlerden geçmeyi reddediyor.

İsrail'in metal arama dedektörü uygulamasına tepki gösteren Filistinliler, pazar gününden bu yana vakit namazlarını Mescid-i Aksa'nın kapılarında eda ediyor.

Bugün getirilen 50 yaş sınırlamasından dolayı Müslümanların Mescid-i Aksa'nın kapısına erişimi de mümkün olamayacak. İsrail polisi Aksa'nın da içinde bulunduğu etrafı surlarla çevrili Kudüs'ün Eski Şehir bölgesine açılan kapıları barikatlarla kapattı. 

İsrail'in Yedioth Ahranot gazetesinde yer alan habere göre, dün gece güvenlik kabinesini toplayarak bir değerlendirme yapan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Mescid-i Aksa'nın kapılarına kurulan metal arama dedektörlerini kaldırmama kararı aldı. 

- Şehirde tansiyon yüksek

Binlerce polisin görevlendirildiği şehirde tansiyon hayli yüksek. Şehrin üzerinde sürekli polis helikopteri uçarken, birçok noktaya da polis barikatları kuruldu. İsrail Polis Sözcüsü Micky Rosenfeld, polisin şehirde ve çevresinde devriye gezerek gün boyunca yaşanabilecek "aksaklıklara" müdahale edeceğini söyledi. 

Cuma namazı için bugün Kudüs'teki tüm camileri kapatarak Aksa'ya gelme kararı alan Kudüslüler ise büyük bir gösteriye hazırlanıyor. İsrail'de farklı şehirlerde yaşayan Müslüman Araplar da bulundukları yerlerdeki camileri kapatarak cuma namazı için Aksa'ya gelme kararı almıştı. 

On binlerce Filistinlinin sokaklarda namaz kılması ve İsrail polisi ile karşı karşıya gelmesi bekleniyor. 

- Müslümanları taşıyan otobüsler Kudüs'e sokulmadı

İsrail polisi ise Kudüs'ün çevresine giriş noktaları kurarak başka yerlerden gelen Müslümanların şehre girişini engelleme yoluna gitti. Sabah saatlerinde başka şehirlerden gelen Müslümanları taşıyan onlarca otobüs polis engeliyle karşılaştı ve şehre giremedi. 

"Ayrım Duvarı" nedeniyle Kudüs'e gelemeyen Batı Şeria'daki Filistinliler de Mescid-i Aksa'ya destek için namazları sokaklarda kılma ve İsrail'in ihlallerine karşı gösteri düzenleme kararı aldı. 

İsrail polisi, 14 Temmuz Cuma günü sabah saatlerinde Mescid-i Aksa'da silahlı saldırıda bulunduğunu iddia ettiği 3 Filistinliyi öldürmüş, olayda yaralanan 2 İsrail polisinin ise kaldırıldıkları hastanede öldüğünü açıklamıştı. 

Olayın ardından Mescid-i Aksa'yı ibadete kapatan İsrail güçleri, Harem-i Şerif'in iki kapısını pazar günü açmış, ancak kapılara metal arama dedektörleri yerleştirmişti.

İsrail'in amacı "Kudüs'ü başkent yapmak"

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Edebiyat FakültesiTarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Zekeriya Kurşun, İsrail'in son dönemde Mescid-iAksa'da yaptığı saldırıların amacının Kudüs'ü başkent yapmak olduğunu kaydederek, "Bunun içinde öncelikle bölgede en etkin unsur olarak Müslümanları daha fazla kontrol altında tutmak amacında. Bunun yolu da Mescid-i Aksa'yı kullanmak." dedi.

Bölge uzmanı akademisyenler İsrail'in gerçekleştirdiği son saldırılar ve Mescid-iAksa üzerindeki baskısını AA muhabirine değerlendi.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Kurşun, son dönemlerde İslam ve özellikle Arap dünyasında farklı problemlerin öne çıktığını ifade ederek bu süreçte Kudüs'ün Arap ülkelerinin gündeminin dışında görüldüğüne işaret etti.

İsrail’in Mısır ve Suudi Arabistan'la yakınlaşmasının kendisine bir özgürlük alanı açtığına vurgu yapan Kurşun, şunları kaydetti:

"İsrail, Kudüs üzerinde mutlak egemenlik kurmak istiyor. ABD Başkanı Donald Trump görüşmesinde Kudüs'ün başkent olarak ilanı gündeme gelmişti ancak bu adım, sonrasında gündemin gerisinde kalmıştı. Bu sorunlu dönemde İsrail kendisine alan açıp dünyaya mesaj veriyor. 1917'de ilan edilen Balfour Deklerasyonu'nun 100. yılında İsrail bir adım daha ileri atarak Kudüs'ü başkent yapmak istiyor. Bunun için de öncelikle bölgede en etkin unsur olarak Müslümanları daha fazla kontrol altında tutmak amacında. Bunun yolu da Mescid-i Aksa'yı kullanmak. İsrail'in bu gerilimi kontrollü olarak artıracağı görülüyor."

- "Kudüs, Siyonist Yahudilerin olmazsa olmazı"

Yalova Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Tomar ise şu anda Ortadoğu ve İslam ülkelerinin durumunun İsrail'in gerilimi yükseltmesi için çok müsait olduğuna dikkati çekerek İslam dünyasının mezhebi, etnik çatışmalar nedeniyle birlik içinde ciddi bir tepki vermesinin mümkün olmadığını söyledi.

Mevcut ortamın İsrail açısından çok uygun olduğunu dile getiren Tomar, şu değerlendirmelerde bulundu:

"İsrail’in isteği Kudüs’ün tamamıyla işgali. Müslümanlardan arındırılmasıyla Harem bölgesinde Hz. Süleyman Mabedi'nin kurulması için adım adım bir strateji takip ediyor. Kudüs, Siyonist Yahudilerin olmazsa olmazı. İsrail de burayı ezeli ve ebedi başkenti olarak görüyor. Mescid-i Aksa'daki yapıların Hz. Süleyman'ın mabedinin üzerine yapıldığına inanıyorlar ve buradaki Kubbet-üs Sahra ile diğer İslami mukaddes yapıları yıkarak tekrar mabedi inşa etmek istiyorlar."

ABD yönetimi ve başkan Donald Trump'ın İsrail'i ve Kudüs'le ilgili politikalarını destekler mahiyetteki açıklamalarının İsrail’i cüretlendirdiğini ifade eden Tomar, bölgedeki gelişmelere de dikkat çekerek, "Şüphesiz Suriye, Irak, Yemen ve Libya’daki iç savaşlar; İran-Suudi Arabistan ve Körfez mücadelesi, Körfez ükelerinin birbirleriyle geçinememesi İslam dünyasının siyasi ve sosyal problemleri bu durumu etkiliyor. Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ile SuudiArabistan ittifakı da İsrail'e alan açıyor." ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasan Demirkazık
Hasan Demirkazık - 2 yıl Önce

Yazıklar olsun müslüman hükümetlere ufacık bir ülke tüm dünyayı yönetiyor bütün müslüman ülkelerimiz daha neyi bekliyoruz bütün israil malları için boykot başlatalım.

SIRADAKİ HABER

banner151