Musul'da öldürülen teröristler sokaklarda!

Kentin batı yakasında ilk köprüye ulaşan Irak ordu birlikleri, çok sayıda IŞİD teröristini öldürüp sokaklarda bıraktı. Gözaltına alınan şüpheliler ise pikaplara bindirilip sorguya götürüldü.

Musul'da öldürülen teröristler sokaklarda!

Terör örgütü IŞİD'in elindeki en büyük kent olan Musul'da 19 Şubat'ta başlatılan yeni operasyona katılan birlikler, artık kentin batı mahallelerinde ilerliyor.

Reuters haber ajansı, ev ev sokak savaşı verilen batı yakasında terör örgütü bünyesindeki yabancı savaşçıların sert direniş gösterdiğini aktarıyor.

Kentteki sivillerin içinde yaşayan IŞİD'in keskin nişancıları, oturdukları evlerde ateş yakarak duman çıkmasını sağlıyor ve koalisyonun hava saldırılarına perdeleme yapıyor.

Batı mahallelerden gelen fotoğraflarda öldürülen teröristlerin sokaklarda veya evlerin bahçesinde bırakıldığı görülüyor. Uluslararası ajanslar ayrıca evleri tek tek arayan askerlerin de fotoğraflarını geçti.

Ancak buna karşın operasyonda hızlı bir ilerleme söz konusu. Ordu birlikleri dün Dicle Nehri üstündeki beş köprüden en güneyde olanı terör örgütünden kurtardı. İsmi Dördüncü Köprü olan yapının onarılıp kentin doğusundaki takviye askerlerin batıya geçişinde kullanılması planlanıyor. Dicle üstündeki köprüler geçen aylarda koalisyon savaş uçakları tarafından vurulmuştu.

Terör örgütü kendisi için hayati önemdeki Musul Uluslararası Havalimanı ve El Gizlani Askeri Üssü'nü geçen hafta kaybetmiş ve şehrin içine doğru çekilmişti. El Memun Mahallesi ise, hafta sonu IŞİD'den kurtarılan ilk mahalle oldu.

Siviller bodrumlarda saklanıyor

Batı yakası operasyonu başlamadan terör örgütünün elinde 750 bin sivilin bulunduğu tahmin ediliyordu. İlk dokuz günde çatışma bölgesinden kaçıp kurtulanların sayısı 14 bini buldu, 17 Ekim'den bu yana evlerinden olan siviller ise 235 bine yükseldi.

Reuters, kent içinde mahsur kalan sivillerin dehşete düşmüş bir şekilde bodrumlarda saklandığını aktarıyor. Ajansa konuşan bir anne, 72 günlük kız bebeğiyle çok nadir yer üstüne çıktığını söyledi.Birleşmiş Milletler (BM), dün yaptığı açıklamada militanların sivilleri canlı kalkan olarak kullandığını, birçok eve ve sivil araca tuzak yerleştirdiğini duyurdu.

Kaçan siviller ise kilometrelerce aç susuz yürüyor ve can havliyle ordu birliklerinin bulunduğu noktaya ulaşıyor. Uluslararası haber ajanslarının cephe hattından geçtiği fotoğraflarda, yollara düşen yaşlı kadın ve çocukların ölümden kurtuluş anları yer alıyor.Bir yılda topraklarının dörtte birini kaybetti

Musul, terör örgütü IŞİD'in elinde tuttuğu en büyük kent. Terör örgütü, şu anda Musul'un yanı sıra Rakka'da da kuşatma altında tutuluyor. Örgütün batıdaki en büyük merkezi El Bab ise, Fırat Kalkanı Harekâtı'yla 23 Şubat tarihinde ele geçirildi ve ilçe çevresindeki kasabalardan da örgüt temizlendi.

IŞİD, geçen yıl elindeki toprakların dörtte birini kaybetti. Irak'ta Felluce, ve Libya’da Sirte gibi kentlerden temizlenen kanlı örgüt, Musul'u da kaybetmesi halinde yalnızca Rakka'ya sıkışacak

YORUM EKLE