Myanmar'da 'bozuk araba' hareketi başlatıldı

Bir grup bilgisayar korsanı, hükümete ait sitelere saldırırken, Myanmar'da askeri darbeyi protesto eden halk, "yol kapatma günü" ilan ederek araçlarını kaputları açık halde ana yollara bırakarak "bozuk araba" hareketi başlattı.

banner311
Myanmar'da  'bozuk araba'  hareketi başlatıldı

Yönetime el koyan Myanmar ordusunun internet erişimine izin vermesinin ardından sosyal medya üzerinden "bozuk araba" hareketi başlatıldı. Ülkenin en kalabalık şehri Yangon’da binlerce kişi, ana yollara arabalarını kaputu açık halde bırakarak, yolları trafiğe kapattı. Gösterilerin amacının, güvenlik güçlerinin ve memurların işe gitmesini engellemek olduğu tahmin ediliyor. 

Öte yandan aktivist Maung Saung Kha, kapatılan yollardan şehir merkezine gitmek isteyen protestocuların da etkilendiğini belirterek, göstericilerin Sule alanında düzenlenecek eyleme ulaşması için "bozuk araba" hareketinin durdurulmasını istedi. Sule alanında düzenlenmesi planlanan gösterilerin en büyük katılımla gerçekleşmesi bekleniyor.

7 KİŞİ HAKKINDA GÖZALTI KARARI

Myanmar'da askeri darbenin ardından yönetimi devralan ordu, aralarında oyuncu ve şarkıcıların da bulunduğu 7 kişi hakkında daha gözaltı kararı aldı. Yetkililer, söz konusu kişilerin devleti eleştirmek ve maddi kaynak oluşturmak suretiyle darbe karşıtı hareketi desteklemekle suçlandığını açıkladı. Söz konusu suçlamalar kapsamında 2 yıla kadar hapis cezası verilebileceği kaydediliyor.

Myanmar'da Aung San Suu Çii'nin ardından ülkenin en etkin ismi olarak gösterilen Naing, darbeden 3 gün sonra halkı direnmeye davet etmişti.

Ülkede 13 Şubat'ta da aralarında demokrasi yanlısı ünlü aktivistler Min Ko Naing ve Kyaw Min Yu ile ünlü şarkıcı Htwe Lynn Ko'nun da yer aldığı 7 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Birleşmiş Milletler'e (BM) göre ordunun devlet idaresini ele aldığı 1 Şubat'tan bu yana 350'den fazla kişi gözaltına alındı.

KORSANLAR ORDUYA AİT SİTELERE SALDIRDI

"Myanmar Hackers" isimli bilgisayar korsanı grubunun siber saldırısı sonucu Myanmar ordusuna ait bazı propaganda siteleri ile devlet televizyonu MRTV ve Merkez Bankasının internet sitesinde kesintiler meydana geldi.

Sosyal medya sayfalarından açıklama yapan Myanmar Hackers, "Myanmar'da adalet için mücadele ediyoruz. Hükümete ait internet sitelerini protesto ederek halkın sesini duyurduk." ifadesini kullandı.

Ülke genelindeki protestolar ise 12. gününde devam ederken, başkent Nepido, Yangon ve Mandalay kentlerinde işçi ve öğrencilerin ağırlıkta olduğu on binlerce kişi, cunta yönetimine karşı sloganlar attı.

Darbe karşıtı protestocular ve destekçilerine gözaltılar da sürerken, Mandalay'da eski eyalet bakanlarından Myo Thit, devlet memurlarını sivil itaatsizlik eylemine teşvik ettiği gerekçesiyle gözaltına alındı.

SİNGAPUR ÜRÜNLERİNE BOYKOT

Öte yandan protestocu gruplar, Singapur Dışişleri Bakanı Vivian Balakrishnan'ın, darbeden ötürü "Myanmar'a yaptırım yapılmaması gerektiği" açıklamalarına tepki göstererek ülkedeki Singapur ürünlerine boykot kampanyası başlattı.

Twitter ve Facebook üzerinde "Singapur Ürünlerini Boykot Et" etiketleriyle paylaşımlar yapan protestocular, "Singapur, Myanmar halkının fikirlerine saygı duymuyor" ve "Singapur'un ürünlerini alma" gibi mesajlar verdi.

Singapur Dışişleri Bakanı Balakrishnan, Myanmar'a yönelik yaptırım kararlarına ilişkin, "Genelleştirici ve rastgele yaptırımlardan kaçınmalıyız, çünkü bu tür hamlelerin sonunda Myanmar'daki sıradan insanlar zarar görecekir." açıklamasında bulunmuş ve Singapur'un Myanmar ile ekonomik ilişkilerini dondurmayacağını söylemişti.

ORDU, 1 ŞUBAT'TA YÖNETİME EL KOYMUŞTU

Myanmar ordusu, kendisine yakın siyasi grupların 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddialarını ortaya atması ve ülkede yükselen gerilimin ardından 1 Şubat'ta yönetime el koymuştu.

Ordu, 1 yıllığına olağanüstü hal ilan ederken Dışişleri Bakanı ve ülkenin fiili lideri Aung San Suu Çii başta olmak üzere pek çok yetkili ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almıştı.

Birleşmiş Milletler (BM) ve Avrupa Birliği (AB) başta olmak üzere uluslararası toplum darbeyi kınamış, Türkiye en sert tepki veren ülkelerin başında gelmişti. ABD, Myanmar'a yaptırımları geri getirmeyi gündemine almıştı.

Halk, 6 Şubat'ta demokrasiye dönüş talebiyle gösterilere başlarken polis yer yer göstericilere müdahalelerde bulunmuştu. Ordu bazı kentlerde sıkıyönetim kararı almıştı.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.