ÖSO, Esad heykellerini yıkarken, AZEZ meclisi kente heykel dikiyor

Özgür Suriye Ordusu ele geçirdikleri kent ve kasabalarda Esad’a ait heykelleri yıkarken Azez meclisi kentin çeşitli yerlerine yeni heykeller yaptırıyor.

banner311
ÖSO, Esad  heykellerini yıkarken, AZEZ meclisi kente heykel dikiyor

Habererk/ Lokman Happani/Kilis 

Esad zulmüne isyan eden ve 2011 yılında Suriye’de başlayan iç savaş’ta Özgür Suriye Ordusuna bağlı muhalifler, ele geçirdikleri birçok kent ve kasabalarda Esad heykellerini yıkarak gösterilerde bulunmuştu. 

2012 yılından bu yana ÖSO’nun elinde bulunan Azez kenti son günlerde çeşitli protesto ve gösterilere neden oluyor. Son olarak Azez Meclis’inin aldığı kararla deve ve insan figürlerinin bulunduğu heykelleri önce özgürlük meydanı olarak adlandırılan yere dikmesi Azez halkının protestolarına neden oldu.

Heykellerin dikildiği yer ilk direnişin başladığı yer olarak da biliniyor

Azez Meclisi tarafından yapılan deve, insan ve at üzerindeki insan heykelleri Azez  Halep yolunun çıkış bölgesindeki meydandaki parka dikilmişti. 

2012 yılında Azez kentinde ilk direnişin başladığı ve protestoların yapıldığı yer olarak bilinen meydana heykellerin 7 yıl aradan sonra yeniden dikilmesi halkı ayaklandırdı. 

Heykelleri yıkmak istediler 
12 Ocak 2019 günü gece araçlarla getirilen heykeller meydandaki  belirlenen yerle yerleştirildi. Sabah uyandıklarında heykellerle karşılaşan Azez  halkı neye uğradığını şaşırdı.

Önceki gece  kalabalık topluluk ellerinde kazma, kürek ve demir parçalarıyla heykellerin olduğu meydana yürüdüler. Azez polisi ve güvenlik güçleri halkı meydana sokmayarak heykellerin yıkılmasını önledi. Görüntü ve resim çeken bazı vatandaşların cep telefonları toplanırken 5 kişi göz altına alındı. 

Biz Hizmet ve Yardım Beklerken Heykellere neden para harcanıyor. 

Kilis Habererk temsilcimize ulaşan bir grup Azezli sorunlarını anlattılar. 
"Biz zaten put heykel görmemek için Esad’ın heykellerini yıktık. Şimdi bu niye, yaklaşık  20 bin dolar para harcamış Azez meclisi çocuklarımızın oynayacağı doğru dürüst park oyuncakları bile bulunmuyor. Yollarımız berbat, içme suyu ve kanalizasyonlar sık sık arıza veriyor. Zaten esaret altında yaşıyoruz Türkiye olmasa bizler çoktan belki de açlıktan ölürdük. Buna harcanan parayla bir çok çocuğun ve ailelerin karınları doyardı zaten Azez'de insanların çoğu yardımlarla geçiniyor iş yok" dediler.   

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2019, 22:32

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.