Papua Yeni Gine'de 7.5 büyüklüğünde deprem

Pasifik Okyanusu'nun güneyinde yer alan Papua Yeni Gine'de Richter ölçeğine göre 7,5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Büyük deprem sonrası heyelanlar yolları kapattı. Bazı noktalarda iletişim hatları tamamen koptu.

Papua Yeni Gine'de 7.5 büyüklüğünde deprem
banner170

Merkez üssü ada ülkesinin orta kesimindeki Porgera olan depremin ardından 5'ten büyük en az 13 artçı sarsıntı kaydedildi.
Ülkenin pekçok noktasında meydana gelen devasa heyelanlar yolları kapatırken, Uluslararası Kızılhaç yetkilileri, bazı yerlerde iletişim hatlarının tamamen kesildiğini bildirdi. Ulusal Afet Merkezi'nin alarm durumuna geçtiği ülkede akaryakıt ve gaz hatları da kapandı.

1998 yılında gerçekleşen 7 büyüklüğündeki deprem tsunamiye yol açmış ve 2 bin 200 insan hayatını kaybetmişti.

İlerleyen günlerde zararları daha net görmenin mümkün olduğunu söyleyen yetkililer, depremin gerçekleştiği bölgenin deprem kuşağında yer aldığını ve sıralı dağları yerinden oynatmasının mümkün olduğunu belirttiler.

ÖLÜ SAYISI 11'E YÜKSELDİ

Endonezya'nın Brebes bölgesinde, meydana gelen heyelanda ölü sayısının 11'e yükseldiği bildirildi. Ulusal Afet Yönetim Ajansı (BNPB) Sözcüsü Sutopo Purwo Nugroho, Orta Cava'nın Brebes bölgesinde cuma günü pirinç tarlasında tarım işçilerinin bulunduğu alanda meydana gelen heyelanda ölü sayısının 11'e yükseldiğini açıkladı.


ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Bölgede halen kayıp olan 7 kişi için arama kurtarma çalışmalarının sürdüğünü belirten Nugroho, kayıp listesine yanlışlıkla eklenen 4 kişinin ise sağlık durumlarının iyi olduğunu ifade etti.

BNPB, bölgedeki arazi koşullarının zorluğu nedeniyle arama kurtarma çalışmalarının zorlukla yürütüldüğünü bildirmişti.
Bu arada Brebes Afet Azaltma Birimi de heyelan riskine karşılık yaklaşık 700 kişiyi güvenli bölgeye tahliye ederken, muhtemel heyelanlara hızlı müdahale amacıyla bölgede 14 günlük acil durum ilan edilmişti.

TOPRAK KAYMASI YAŞANIYOR

Tropikal iklime sahip ve muson yağmurlarının etkisi altında olan Endonezya'da, yıl genelinde aşırı yağışlar nedeniyle sıklıkla toprak kayması yaşanıyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2018, 12:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner176

banner151