Pentagon ve Türkiye'nin Kabil görüşmesi

Pentagon, Kabil'deki Havalimanı'nın güvenliğine ilişkin Türkiye ile görüşüldüğünü açıkladı

Pentagon ve Türkiye'nin Kabil görüşmesi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, ABD’nin Afganistan çekilmesinden sonra atılacak adımlara ilişkin açıklamalarda bulundu. Kirby, ABD’nin çekilmesinden sonra Afganistan’ın başkenti Kabil’deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nın güvenliği için Türkiye ile ön görüşme yapıldığını aktardı.

Pentagon Sözcüsü John Kirby, Afganistan’ın başkenti Kabil’deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nın güvenliği için Türkiye ile görüştüklerini belirtti. Kirby, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konudaki kararına saygı duyduklarını da ifadelerine ekledi. Ayrıca Kirby, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Türkiye’nin Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nın güvenliğini sağlayabileceği ile ilgili açıklamalarına ilişkin soruya ise bu açıklamalardan haberdar olmadığını belirtti.

Erdoğanın vermesi gereken bir karar


Kirby, bu konu ile ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın karar vermesi gerektiğine dikkat çekerek, “Türk liderlerle onların havaalanına güvenlik sağlama planları hakkında devam eden görüşmelerimiz var. Açıkçası bu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vermesi gereken bir karar ve buna saygı duyuyoruz ama tabii ki bazı ön görüşmelerimiz oldu ve daha önce de genel anlamda söylediğimiz gibi havaalanındaki güvenlik, hangi şekilde olursa olsun sadece ABD’nin değil aynı zamanda diğer ulusların da Kabil’de diplomatik varlıklarını sürdürebilmeleri için önemli olacak.” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE