PKK/YPG'nin Suriye'deki sözde komutanı ABD’ye yalvardı!

Terör örgütü PKK/YPG'nin Suriye'deki sözde komutanı Mazlum Kobani, 'Biliyoruz ki Rusya ve Suriye ile anlaşmak için acı verici tavizlere mecburuz' dedi. ABD'nin cömertliğine minnettar olduklarını söyleyen Kobani, Washington'dan çekilmeden önce bir anlaşma sağlamasını istedi.

PKK/YPG'nin  Suriye'deki  sözde komutanı  ABD’ye yalvardı!

Barzani merkezli yayın organı Rudaw, PKK/YPG’nin paravan örgütü SGD’nin sözde komutanı Mazlum Kobani’nin mektubunu yayınladı. Adeta ABD’ye yalvaran Kobani, “Sınırda yaptığımız tahkimatları yıktık ve en iyi savaşçılarımızı geriye çektik. Bunu ABD’nin Türkiye’nin bize asla saldırmayacağına dair garanti vermesi üzerine yaptık” dedi.

Kobani’nin makalesinin satırbaşları şöyle:

“Biliyoruz ki Rusya ve Suriye ile anlaşmak için acı verici tavizlere mecburuz. Taviz vermekle halkımızın katledişi arasında tercih yapacaksak, şüphesiz halkımızın canını kurtarmayı tercih ederiz.

Çok disiplinli ve profesyonel bir savaş gücüyüz. ABD askerleri ve komutanları bizi çok iyi bilir, sahadaki etkinliğimizi ve becerilerimizi her zaman takdir ederler onlar da şahittir ki Türkiye’ye tek bir kurşun sıkmadık.

Biz bu savaşta halkımızı kurtarmak için aralarında en iyi savaşçılarımızın ve komutanlarımızın bulunduğu 11 bin askerimizi kayıp verdik. Askerlerime Amerikalıların ve diğer müttefik kuvvetlerin ortağımız olduğunu ve onların zarar görmediğinden her zaman emin olmamız gerektiğini söyledim, önce onları koruduk.

‘ABD BİZE EL UZATTI’

Bütün dünya bizi yalnız bırakırken ABD bize el uzattı. Uzatılan eli havada bırakmadık ve onların cömert desteğine her zaman minnettar kaldık. Washington’ın isteği doğrultusunda ağır silahlarımızı Türkiye sınırından çekmeyi kabul ettik. Sınırda yaptığımız tahkimatları yıktık ve en iyi savaşçılarımızı geriye çektik. Bunu ABD’nin Türkiye’nin bize asla saldırmayacağına dair garanti vermesi üzerine yaptık.

‘BİZİMLE TÜRKİYE ARASINDA DENGE UNSURU OLUN’

Başkan Donald Trump, Suriye’deki birliklerini çekeceğine dair halkına uzun süre önce bir söz vermişti. Onu anlıyor ve empati kuruyoruz. Babalar, çocuklarını kucaklamak, sevgililer eşlerinin onlara fısıldayan seslerini duymak ister. Herkes evine dönmek istiyor.

Biz Amerikan askerlerinden bizim için savaşmasını istemiyoruz. ABD’nin dünyanın jandarması olmadığını biliyoruz. Ancak ABD’nin çözümde rol oynamasını istiyoruz. Washington’un bizimle Türkiye arasında denge unsuru rolünü oynamasını istiyoruz.

ABD, Suriye’den siyasi bir çözüm olmadan çekilirse Suriye’nin önünde iki seçenek var ya mezhepsel bir savaşı sürdürebilir ya da güvenli ve istikrarlı bir geleceği seçer. Ancak, ABD çekilmeden önce bir anlaşma sağlanması yönünde dengeleyici rol oynayabilir.

Birleşik Devletler’le ittifakımızın nedeni demokrasiye olan yürekten inancımızdır. Mevcut krizden dolayı hayal kırıklığına uğradık. İki soru yanıtlanmayı bekliyor: Halkımızı nasıl koruyacağız? Ve ABD hâlâ bizim müttefikimiz mi?”

YORUM EKLE