Provokasyonun böylesi... "Koronayı Türkler yayıyor" yalanı

Almanya’nın Bavyera bölgesinin Augsburg şehrinde ortaya atılan “Koronavirüsünü Türkler yayıyor” iddiası ortalığı karıştırdı. Alman gazetesinde çıkan bir röportaj Türk toplumunu ayağa kaldırdı.

banner311
Provokasyonun böylesi... "Koronayı Türkler yayıyor" yalanı

Deniz Gezginci’nin haberine göre; Almanya’nın Bavyera bölgesinin Augsburg şehrinde ortaya atılan “koronavirüsünü Türkler yayıyor” iddiası ortalığı karıştırdı. Alman gazetesinde çıkan bir röportaj Türk toplumunu ayağa kaldırdı.

Augsburg DTA (Dachverband Türkischer Vereine Augsburg e.V.) Türk Dernekleri Çatı Derneği, sosyal medyada ve basında çıkan, “Türk toplumunun korona tedbirlerine uymadığı, Augsburglu Türklerin diğer etnik kökenlere göre en fazla pozitif ve hastalığa yakalanan grup olduğu” söylentilerine karşı bir açıklama yayınladı.

"ALGI OPERASYONU"

Türklere karşı kasıtlı bir algı operasyonunun yapıldığını belirten DTA Başkanı Kemal Sağlam, “Son zamanlarda Augsburg’ta yaşayan Türklerin izin, düğün ve eğlence etkinlikleri nedeni ile koronavirüsü yaydıkları tarzında bir algı operasyonuna girildi. Geçtiğimiz Cumartesi günü bir Alman gazetesinde bu yönde yarım sayfalık bir röportaj yayınlandı. Bizler gazete ve sosyal medyada yayılan bu iddiaları hoş karşılamıyoruz. Almanların hata yapalım diye gözümüzün içine baktığı dedi.

BELEDİYE BAŞKANI GÜVENCE VERDİ

Konuyu Augsburg Belediyesine taşıdıklarını ve belediye yetkililerinin de bu tür iddialara katılmadığını belirten Kemal Sağlam, “Augsburg Belediye Başkan Yardımcısı Martina Wild ve Sosyal Bütünleşme Dairesi Başkanı Margeret Spohn ile İslam Forumunun oturumu ve Entegrasyon Danışma Kurulunun genel kurul toplantısında bir araya geldik. Augsburg’ta yaşayan birçok kişinin Covid-19'dan etkilendiğine dair söylentilerin olduğunu ve bu söylemlerin ne kadarının doğru olup olmadığını onlara sorduk. Temaslıların maalesef %80'inin artık izlenemiyor olması ve kimin enfekte olup kimin olmadığına dair genel bir bakışın bulunmadığını vurguladılar. Belirli bir grup insan hakkındaki genellemeler, yanlışlara sebebiyet verebileceğini belirttiler. Onlar da bu tür haberlere itibar edilmemesini vurguladılar” dedi.

ŞİKAYETTE BULUNULACAK

DTA olarak, bireyler ve medya tarafından kasıtlı olarak abartılan bu tür söylentileri sert bir dil ile kınadıklarını belirten Sağlam, “Vatandaşlarımızı bu tür karalayıcı ve ayrımcı söylentileri reddetmeye davet ediyoruz. Kasıtlı hakaretlerin bize ve kentsel huzurumuza kalıcı olarak zarar vereceğinden çok endişeliyiz. Bu asılsız söylentiler devam edecek olursa şikayette bulunacağımızı bildirmek isteriz. Her kesimi aklı selim davranmaya davet ediyoruz. Kesinlikle Augsburg Belediyesinden çıkmayan hiç bir habere itibar etmeyiniz” denildi.

Yüzde kırk sekizi yabancı kökenli bir şehir olan Augsburg’ta 40 bine yakın Türk yaşıyor.

Deniz Gezginci / Münih

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.