Putin’e ulaşmak kolay değil, önce bronzlaş sonra gel

BBC Rusça Servisi’nin “Proekt” adlı haber ajansına dayanarak manşetten verdiği bir iddia dün Rusya’nın ana gündem maddelerinden biri oldu...

Putin’e ulaşmak kolay değil, önce bronzlaş sonra gel

BBC Rusça Servisi’nin “Proekt” adlı haber ajansına dayanarak manşetten verdiği bir iddia dün Rusya’nın ana gündem maddelerinden biri oldu. Haberde, Başkan Putin’in yüz yüze görüşeceği kişilerin, unvanlarına bakılmaksızın iki hafta süreyle karantinaya alındığı iddia edildi. Hatta bu kişiler arasında Gazprom Başkanı Aleksey Miller’in de olduğu belirtildi.

BBC, “Soçi’de Putin ile görüşmek için iki hafta karantinada kalanlar Moskova’ya haliyle bronzlaşmış olarak geliyorlardı. Risklerin sıfıra indirimesi için özel güvenlik altındaki sanatoryum ya da otelde karantinada tutuluyorlardı. Ya Soçi’de ya da Moskova yakınında karantinada kalırken sık sık Kovid-19 testleri yapılıyordu” iddiasını ortaya attı.

TürkRus’un aktardığına göre salgının başlarına uzun süre sadece video konferanslara katılan Putin, son iki aydır yüz yüze görüşme formatına geri dönmüş, bazı törenlere katılmıştı.

Kremlin Sözcüsü Peskov ise iddialar üzerine, “Kimisi iki haftalık, kimisi birkaç günlük karantinada kalıyor, kimisi hiç karantinasız görüşüyor” diyerek iddianın medyaya yansıyan şeklini yalanladı. Peskov her yerde olduğu Kremlin idaresinde de hastalananlar, tedavi görenler olduğunu söyledi.

YORUM EKLE