Rapor: Suriye'de 5 ayrı yerde kimyasal kullanıldı

Suriye'de kimyasal silah kullanımı nihai raporu BM'ye teslim edildi. Rapora göre, Suriye'de incelenen 7 noktadan 4'ünde kesin, 1'inde ise muhtemelen çeşitli miktarlarda kimyasal silah kullanıldı.

Rapor: Suriye'de 5 ayrı yerde kimyasal kullanıldı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Suriye’de kullanılan kimyasal silahlar ile ilgili araştırma yapan BM heyetinin hazırladığı raporu misyonun başkanı olan Prof. Dr. Ake Sellström’den teslim aldı. 

Sellström’ün, raporunu kendisine teslim ederken gazetecilere kısa bir değerlendirmede bulunan Ban, ‘‘BM’nin Suriye’de Kimyasal Silahların Kullanımı İddialarını Soruşturma ekibi başkanı Prof. Ake Sellström’den nihai raporu aldım.’’ dedi. 

Prof. Ake Sellström, BM ile birlikte Kimyasal Sillahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) ve Dünya Sağlık Ögrütü (WHO) temsilcilerinin de bulunduğu misyona başanlık ediyor. Raporu kabulünde Ban, henüz içerik hakkında bilgisi olmadığı, ancak Sellström’ün kendisini bilgilendireceğini kaydetti.

Suriye'de kimyasal silah kullanıldığına ilişkin iddiaları inceleyen heyetin nihai raporunda, araştırma sonuçlarına yer verilen yedi bölgeden dördünde siviller ve askerlere karşı bu silahların kullanıldığı, bir yerde muhtemelen kullanıldığı, iki yerde ise kullanıldığına ilişkin herhangi bir bulgu tespit edilemediği kaydedildi.

BM müfettişlerinin nihai raporu, heyetin lideri Prof. Dr. Ake Sellström tarafından BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'a sunuldu. Raporda kimyasal silahların kimler tarafından kullanıldığına ilişkin herhangi bir bilgi yer almadı ancak kurbanların hem sivil hem de asker olduğu vurgulandı.

Raporun sonuç bölümünde, Suriye'de kimyasal silah kullanıldığı sonucuna ulaşıldığı belirtilerek inceleme yapılan yedi bölgeye ilişkin sonuçlar ve kullanılan kimyasal silah miktarları yer aldı.

Buna göre, Guta, Han El-Assal, Saraqueb ve Ashrafiah'ta elde edilen bulguların kimyasal silah kullanıldığı, Jobar'daki olayda muhtemelen kullanıldığının tespit edildiği, Bahariyah ve Şeyh Maksud'ta meydana geldiği öne sürülen saldırılara ilişkin herhangi bir delil bulunamadığı için kimyasal silah kullanımının teyit edilemediği ifade edildi.

HASTALARIN KAN VE İDRAR ÖRNEKLERİNDE SARİN GAZI BULUNDU

Rapora göre, Guta'da elde edilen "açık ve inandırıcı deliller ışığında" 21 Ağustos'ta çocuklar ve sivillere karşı görece yüksek miktarda kimyasal silah kullanıldığı tespit edildi. Saldırının karadan karaya füzelerle yapıldığı, füze parçalarında sarin gazı bulunduğu, füzenin düştüğü bölgedeki insanlar ve çevrenin sarin gazından etkilendiği, hastaların kan ve idrar örneklerinde sarin gazı olduğu belirlendi.

19 Mart'ta Han El-Assal'da, "elde edilen güvenilir delillere" göre askerler ve sivillere karşı kimyasal silah kullanıldığı tespit edildi. Ancak kullanılan sistemler ve bölgeye ilişkin bilgiler birinci elden toplanamadı. Buna rağmen, tanık ifadeleri, sağlık görevlilerinin verdiği ifadeler ve zehirlenme vakalarına ilişkin bilgiler bölgedeki kitlesel zehirlenmelerin kimyasal silah etkisiyle olduğunu gösteriyor. Bu bölgedeki saldırı Suriye'deki tarafların tümü tarafından kabul edilirken, Rusya, İngiltere ve Fransa tarafından sunulan bulgular da saldırıyı teyit etti. 

24 Ağustos'ta Saraqueb'de ve 25 Ağustos'ta Ashrafiah'ta asker ve sivillere karşı görece az miktarda kimyasal silah saldırısı yapıldığı belirlendi. Ancak bu iki olayda da olay yerlerinde ilk elden inceleme yapılamazken kurbanların otopsisi, tanık ifadeleri ve sağlık görevlilerinden edinilen bilgi ve bulgular sonucunda saldırıların gerçekleştirildiği tespit edildi.

24 Ağustos'ta Jobar'da gerçekleştiği belirtilen saldırı iddiasına ilişkin ise kurbanlardan alınan dört örnekten sadece birinde sarin gazı tespit edilmesi nedeniyle bölgede askerlere karşı görece az miktarda sarin gazı kullanıldığı tahmin ediliyor.

Rapora göre 22 Ağustos'ta Bahariye ve 13 Nisan'da Şeyh Maksud'da gerçekleştirildiği iddia edilen saldırılara ilişkin ise kan ve çevre örnekleri üzerinde yapılan testlerde kimyasal maddeye rastlanmadığı için bu iki olayda kimyasal silah kullanıldığı teyit edilemedi.

BAN Kİ, BUGÜN BM GENEL KURULU'NA, PAZARTESİ DE BM GÜVENLİK KONSEYİ'NE BİLGİ VERECEK

Ban, raporu ile ilgili Cuma günü BM Genel Kurulu’nu, Pazartesi ise BM Güvenlik Konseyi üyelerini bilgilendireceğini söyledi. Raporun yakında BM’nin internet sitesinde yayınlanacağını da aktaran Ban, Prof. Sellström ve ekibine yapmış oldukları cesur çalışmalarından dolayı teşekkür etti. Sellström ile uzman ekibinin profesyonel bir şekilde görevlerini yerine getirirken birçok tehlikeyi atlatığına işaret eden Ban, Suriye’de ilk kimyasal silah kullanıldığı iddialarının geçtiğimiz mart ayında yapıldığını hatırlattı. Ban, Suriye hükümetinin kimyasal silahlara sahip olduğu ancak Kimyasal Silahlar Konvansiyon Anlaşması'na geçtiğimiz aylarda imza attığını hatırlattı. Ban, bu kapsamda BM ve OPCW heyetinin bu ülkede kimyasal silahların imhasına nezaret ettiğini söyledi.

Genel Sekreter, BM genel merkezinde Sellström’ü kabulünde kimyasal silahların kullanımının insanlık ve uluslararası hukukun ihlali olduğunun altını çizdi. Ban, ‘‘Bu korkunç silahların sadece Suriye’de değil, dünyanın her yerinde ortadan kaldırılması için ihtiyatlı davranmalıyız.’’ diye konuştu.Heyetin ön raporunda Guta'daki saldırıda kimyasal silah kullanıldığı belirtilmişti. Rusya ve Suriye hükümeti bu saldırıdan muhalifleri sorumlu tutarken Batılı ülkeler ve muhalefet ise Suriye rejimini suçlamıştı.

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2013, 11:17
YORUM EKLE