Rus diplomatlar doğruladı "ÖSO savaşçıları Libya’da"

ÖSO savaşçılarının Libya’ya gönderildiğine dair iddialar, Türkiye’nin de desteklediği Trablus Hükümeti’nin yalanlamasına karşın bu kez Rus diplomatlar tarafından doğrulandı.

Rus diplomatlar doğruladı "ÖSO savaşçıları  Libya’da"

Libya Tezkeresi’nin Meclis’ten geçirilmesi ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasına göre, TSK’ye mensup askerler Libya’ya gitmeye başlarken Özgür Suriye Ordusu (ÖSO)'nun da ülkeye gönderildiği Rus diplomatlar tarafından doğrulandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, iki gün önce yaptığı açıklamada, “ÖSO Libya’ya gitmedi, bizdeki bilgiler böyle. Hafter’in açıklamalarının önemi yok” iddiasında bulunmuştu.

Öte yandan İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin Direktörü Rami Abdülrahman, Suriye’deki farklı gruplardan yaklaşık 500 Türkmen savaşçının Libya’ya gönderilmek üzere seçildiğini öne sürmüştü.

ÖSO güçlerinin Libya’ya gönderildiği iddiaları yayılırken Türkiye’nin desteklediği Trablus Hükümeti (Ulusal Mutabakat Hükümeti), söz konusu iddiaları yalanlamış, Reuters’a konuşan Türk yetkililer ise, Libya’ya Suriyeli militan gönderme planını teyit etmişti.

ÖSO’nun Libya’ya gönderildiği iddiası bu kez Rus diplomatlar tarafından doğrulandı.

DW Türkçe’de yer alan habere göre, Türkiye Dışişleri Bakanlığı yetkililer, henüz herhangi bir ÖSO mensubunun Türk askeri ile birlikte çalışmaya başlamadığını söylüyor ancak uluslararası gözlemcilere göre ÖSO mensupları Türkiye’nin koordinasyonuyla Libya’ya gönderilmiş durumda. Bu bilgiyi Rus diplomatları da doğruluyor ancak Libya’da kimin ne yapacağı konusunda Türkiye ile Rusya arasındaki temasların sürdüğüne de dikkat çekiyorlar.

Konuyla ilgili dikkat çekici bir iddia da Foreign Polıcy’de yazan gazeteci Elizabeth Tsurkov’dan geldi.

Elizabeth Tsurkov, Suriye’den Libya’ya gitmeyi kabul eden ÖSO savaşçılarına Türk vatandaşlığı vadedildiğini öne sürdü.

Twıtter hesabından açıklama yapan Tsurkov’un ÖSO savaşçılarına Türkiye vatandaşlığının “6 ay Libya’da kalma” karşılığında verileceği belirtildi.

Tsurkov’a konuşan ÖSO’cu kaynaklar, içerisinden Libya’ya gidecek kimi ÖSO komutanların şimdiden Türk vatandaşlığı ve Türkiye pasaportu aldığını söyledi.

ÖSO’cu kaynaklar ayrıca, Libya’ya gitmeleri karşılığında Türk vatandaşlığının yanı sıra aylık 1500 dolar maaş da verileceğini öne sürdü.

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2020, 14:30
YORUM EKLE