Rusya "Suriye'deki ABD üssünde IŞİD'lılar eğitim gördü"

banner155

Rusya Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov, ABD'nin Suriye'deki El Tanf üssünde IŞİD'çi teröristlerin eğitim gördüğünü öne sürdü.

Rusya "Suriye'deki ABD üssünde IŞİD'lılar eğitim gördü"
banner170

Gerasimov, Rus Komsomolskaya Pravda gazetesine verdiği mülakatta, ABD'nin  Suriye'deki El Tanf üssüne yönelik gözlemlerde, üste örgüt mensuplarının bulunduğunu ve orada eğitim aldıklarını iddia etti.

Üssün, Suriye'nin güneyinde, Ürdün ve Irak sınırında bulunduğunu kaydeden Gerasimov, "Çok yoğun bir şekilde olmasa da Suriye ordusu ABD'ye ait El Tanf üssünü tümüyle abluka altına aldı." ifadelerini kullandı.

Suriye'nin kuzeydoğusunda bulunan Şaddadi kampında da IŞİD'lıların eğitim gördüğünü ileri süren Gerasimov, "Burası Kürtler tarafından kontrol edilen bir bölge ve orada bir ABD askeri üssü daha var. Ayrıca 800 kadar IŞİD üyesi, Fırat'ın doğusundan bu kampa geldi." dedi.

IŞİD'lıların "Yeni Suriye Ordusu" adı altında ABD'ye ait bu üslerde eğitim aldıklarını savunan Gerasimov, "ABD, IŞİD mensuplarını eğiterek ülkeyi istikrarsızlaştırmaya çalışıyor. Bana öyle geliyor ki koalisyonun IŞİD'ı ortadan kaldırmak gibi bir hedefi hiç olmadı." değerlendirmesinde bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner151