Rusya'dan ABD'ye şok uyarı: Vururuz!

Rusya Genelkurmay Başkanlığı yetkilisi Suriye’de ateşkesi ihlal eden gruplara karşı Rus kuvvetlerinin tek taraflı kararla ateş açmaya başlayabileceklerini açıkladı

banner311
Rusya'dan ABD'ye şok uyarı: Vururuz!

Rusya ile ABD arasında varılan çerçeve anlaşması uyarınca Suriye’de ateşkes ilan edildiğini hatırlatan Rusya Genelkurmay Başkanlığı Operasyon Dairesi Başkanı General Sergey Rudskoy, Suriye’de belirli grupların sistematik olarak ateşkesi bozduklarını savunarak, Rusya’nın tek taraflı kararla bu gruplara karşı güç kullanmaya başlayabileceğini söyledi. Ateşkes denetiminin Suriye’de uygulanamamasından ABD’yi suçlayan Rus general, “Ateşkes ilanından hemen sonra, 5 Mart tarihinde biz ABD tarafına ateşkesin nasıl denetleneceğiyle ilgili tavizler içeren planımızı ilettik. Ancak 18 Mart’ta Umman’da gerçekleşen Rusya-ABD uzman heyetler teması sırasında Amerikan tarafı, bizim sunduğumuz plan üzerinde çalışmaya hazır olmadığını ortaya koyan bir tavır sergiledi. ABD tarafı ateşkes denetim planını bir an önce bizimle görüşerek belirlememesi halinde biz bu planı tek taraflı uygulamaya başlayacağız. Ateşkesi ihlal edenleri cezalandırmaya başlayabiliriz” dedi.

Görüşme teklifi

Suriye’deki ateşkesin gözlemlenmesini konuşmak üzere ABD’ye, Moskova veya başka bir yerde buluşma teklifi sunduklarını açıklayan Rudskoy “Askeri güç, ancak 22 Şubat tarihli ateşkes anlaşması çerçevesindeki yükümlülüklerin silahlı örgütler tarafından sistematik olarak ihlal edildiğini gösteren sağlam kanıtlar elde edildiğinde uygulanacak” dedi. Bazı silahlı gruplar, ateşkes anlaşmasına rağmen silahlı saldırılara devam ediyor. IŞİD ve El Nusra Cephesi, anlaşma kapsamının dışında tutuluyor.

Washington’dan ret

ABD’nin Rusya’nın Suriye’deki ateşkesi gözlemleme konusunu konuşmak ve ihlallerle ilgili bir anlaşma hazırlamak için yaptığı teklifi kabul etmediği belirtildi. Reuters’e konuşan ABD’li bir yetkili, bu konuların görüşüldüğünü kaydetti. İsmi açıklanmayan ABD’li yetkili, “Rusya’nın ateşkes ihlalleri hakkında endişelere sahip olduğunu gösteren haberleri gördük. Bu tür açıklamalarda bulunan kişi, yanlış bilgilendirilmiş olmalı. Zira bu konular, detaylı bir şekilde ele alındı ve yapıcı bir şekilde ele alınmaya devam ediyor” dedi.

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2016, 10:31

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.