SARS-CoV-2 VUI 202012/01 Almanya'ya sıçradı!

Geçtiğimiz günlerde İngiltere'de ortaya çıkan ve birçok ülkenin sınırlarını kapatmasıyla önlem alınan koronavirüs mutasyonu yani SARS-CoV-2 VUI 202012/01 Almanya'da da görüldü.

SARS-CoV-2 VUI 202012/01 Almanya'ya sıçradı!

ngiltere’de mutasyona uğrayan korona virüsün yeni türünün Almanya’da da tespit edildiği bildirildi.
İngiltere'de geçtiğimiz günlerde yeni tip korona virüsün (Covid-19) mutasyona uğramasının ve yeni türün daha da bulaşıcı olduğunu açıklamasının ardından Avrupa ülkelerinde endişe giderek artıyor. Almanya’nın Baden-Wuerttemberg eyaleti Sağlık Bakanlığı, Freudenstadt kentinde İngiltere'de rastlanan mutasyona uğraşmış korona virüs tespit edildiğini duyurdu. Bakanlık, söz konusu vakanın ülkedeki ilk mutasyona uğrayan vaka olduğunu ifade etti.

İkinci testi pozitif çıktı

Mutasyona uğrayan virüsün tespit edildiği hastanın 20 Aralık’ta İngiltere’den geldiği, Frankfurt Havalimanından Almanya’ya giriş yaptığı aktarıldı. Bakanlık, kadın hastanın evinde karantina alındığı ifade etti. Söz konusu hastaya Frankfurt Havalimanında yapılan ilk testin negatif çıktığı belirtilirken, İngiltere'den geldiği için mutasyon ihtimaline karşı karantinaya alındığı, daha sonra yapılan testin pozitif çıktığı aktarıldı. Hastayı havaalanından alan yakınlarının da karantinaya alındığı vurgulandı.

YORUM EKLE