Son 30 senenin en büyük mafya davası başladı!

İtalya’da 1986-92 Palermo duruşmalarından beri görülen en büyük mafya davası bugün başladı. Ndrangheta adlı İtalyan Mafya tipi suç örgütünün yüzlerce şüpheli üyesi, adaletin karşısına çıktı.

banner311
Son 30 senenin en büyük mafya davası  başladı!

İtalya'nın Ndrangheta adlı en güçlü mafyasının yüzlerce şüpheli üyesi, adaletin karşısına çıktı. Aralarında siyasetçilerin, devlet memurlarının, polislerin ve iş insanlarının bulunduğu sanıkların yargılanmasının ise iki yıldan fazla sürmesi bekleniyor. Toplamda 355 sanık, 900'den tanık ve 400 avukatın yanı sıra, 'omerta' adı verilen sessizlik yemini çiğnemeye hazır 58 devlet tanığı davaya dahil oldu. Bununla birlikte, 'Rinascita' 'Yeniden Doğuş' adı verilen duruşmalarda tüm gözler, polis korumasını kabul ettikten sonra mafyanın sırlarını ifşa eden patron Luni Mancuso'nun oğlu Emanuele Mancuso'nun üzerinde. Mancuso, hem babası hem de amcasının aleyhine tanıklık etmeyi daha önce kabul etti.

KAÇMASINLAR DİYE KAFESLERLE ÇEVRİLİ MAHKEME SALONU İNŞA EDİLDİ

İtalyan yetkililer tarafından, ayrıca Calabria bölgesindeki Lamezia Terme kentinde, sanıkları tutmak için kafeslerle çevrilen yüksek güvenlikli bin kişilik bir mahkeme salonu inşa edildi. Ancak, corona virüsle ilgili kısıtlamalar nedeniyle sanıkların çoğu ilk duruşmaya cezaevinden video bağlantısı yoluyla katıldı. Mahkemede bulunanlar ise maske takıyor ve birbirinden en az 2 metre mesafe bırakarak kafeslerde oturuyor. Diğer taraftan, yetkililer sanıkların neredeyse tamamının 2016 yılında başlayan ve İtalya'nın en az 11 bölgesini kapsayan uzun bir soruşturmanın ardından Aralık 2019'da tutuklandığını açıkladı. Ağırlıklı olarak 'Ndrangheta’nın Mancuso klanı tarafından kontrol edilen bir Calabria’daki baskınlara yaklaşık 2 bin 500 asker ve polisin katıldığı bildirildi. Mafyaya yardım etmekle suçlanan eski bir senatör, bir polis şefi, yerel meclis üyeleri ve iş insanları da Almanya, İsviçre ve Bulgaristan'da tutuklandı.

ŞU ANA DEK SON 30 YILIN EN BÜYÜK ORGANİZE SUÇ DAVASI

Soruşturmayı yöneten savcı Nicola Gratteri, Guardian’a yaptığı açıklamada, söz konusu davanın, Sicilyalı savcıların 475 kişiyi içeriye tıktığı 1986-92 Palermo duruşmalarından bu yana suç örgütlerine karşı en büyük operasyon olduğunu söyledi. Diğer taraftan, Gratteri'nin ekibi savcılığın iddialarını desteklemek için 24 bin telefonun dinlendiğini söyledi. Toronto'daki York Üniversitesi'ndeki Nathanson Suç ve Güvenlik Merkezi'nin danışma kurulu üyesi ve Ndrangheta çete örgütü uzmanı Antonio Nicaso, yaklaşmakta olan davanın önemini vurgulayarak, "Beklentiler yüksek ve İtalyan yetkililerin bunun Ndrangheta'ya karşı mücadelede bir kilometre taşı olacağını umdukları açık" dedi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.