Sosyal medya baskısı idamı engelledi

Bangladeş'te hakkında idam kararı verilen ve dün akşam infazının gerçekleşmesi beklenen Cemaat-i İslami'nin lideri için sosyal medya üzerinden yapılan baskılar sonuç verdi. İdam iki kez ertelendi.

Sosyal medya baskısı idamı engelledi

Bangladeş'in hakkında idam kararı verdiği Cemaat-i İslami örgütü liderlerinden Abdülkadir Molla’nın sosyal medyada oluşan tepkiler nedeniyle şimdilik idam edilmeyeceği öğrenildi. Bangladeş mahkemesi, idam kararını yeniden gözden geçiriyor.

1971’deki bağımsızlık savaşı sırasında Pakistan’la işbirliği yapmak ve insanlığa karşı savaş suçu işlediği gerekçesiyle eylül ayında idam cezasına çarptırılan Molla'nın idam edilmemesi için dünden bu yana sosyal medyada büyük bir kampanya başlamıştı.

Özellikle Twitter üzerinden yapılan çağrılarda yaşlı adamın infazının durdurulması çağrıları yapıldı. Kısa sürede binlerce kullanıcı aynı çağrıya destek mesajları atıldı.

İdamın durdurulması için #stopexecutionBangladesh #Bangladeşidamıdurdur hashtagleri açıldı. Kısa sürede bu hashtagler dünya sıralamasında en çok konuşulan konular arasına girdi.

Türkiye'den de çok büyük bir destek oluştu. Özellikle #Bangladeşidamıdurdur hastagi altında binlerce kişi aynı çağrıda bulundu.

Dünya Bülteni Genel Yayın Yönetmeni Akif Emre de konuya dikkat çekmek için, İngilizce olarak idamın durdurulması çağrısında bulunmuştu. Emre'nin #Bangladesh  #stopexecutionBangladesh hashtagleriyle paylaştığı mesajında "Execution of Jamaat-e-Islami party leader in #Bangladesh should be stopped immediately #stopexecutionBangladesh (Bangaldeş'te Cemaati İslami Liderinin infaz kararı acilen durdurulmalı)" çağrısı yer aldı.

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2013, 15:05
YORUM EKLE


Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/habererk/domains/habererk.com/public_html/index.php on line 344