Suriye İHA'sı ve Helikopteri Sınırı Teğet Geçti

Suriye'ye ait bir İHA ve bir helikopter, Türkiye sınırına adeta teğet geçti. F-16'lar bölgeye sevk edildi.

Suriye İHA'sı ve Helikopteri Sınırı Teğet Geçti

TSK'dan yapılan açıklamaya göre, Türkiye-Suriye hudut bölgesinde Hava Muharebe Devriye Görevi icra eden iki adet F-16 uçağı, Suriye'ye ait bir adet İnsansız Hava Aracı (İHA)'nın sınıra doğru yaklaşması üzerine bölgeye yönlendirildi.

Ancak söz konusu Suriye'ye ait İHA, sınıra bu kez yaklaşık 200 metre kala geri dönerek bölgeden uzaklaştı. Aynı şekilde iki adet Türk F-16 uçağı, Suriye'ye ait MI-17 helikopterinin sınıra doğru yaklaşması üzerine bölgeye yönlendirildi. Ancak söz konusu Suriye'ye ait hava aracı da sınıra bu kez yaklaşık 400 metre kala geri dönerek bölgeden uzaklaştı.

RADAR TACİZİ

Hava Muharebe Devriye Görevi icra etmekte olan iki adet F-16 uçağına, Suriye'de konuşlu bir adet SA-5 füze sistemi tarafından, 40 saniye süre ile kilidini muhafaza etmek suretiyle dört kez tacizde bulunuldu. Bundan ayrı olarak bir başka F-16 uçağına, Suriye'de konuşlu bir adet SA-17 füze sistemi tarafından, toplam 13 saniye süre ile radar kilidini muhafaza etmek suretiyle üç kez tacizde bulunuldu.

EGE'DE DE TACİZ

Suriye'nin yanı sıra Ege'de, Sakız Adası Kuzeybatısında Ege'nin uluslararası hava sahasında eğitim uçuşu icra eden iki adet F-4E 2020 uçağına Yunanistan'ın Skiros meydanından kalkan ve anılan ülkeye ait F-16 uçakları tarafından, bir dakika süre ile radar kilidini muhafaza etmek suretiyle tacizde bulunuldu.

PKK'DAN "TERK EDİN" TEHDİDİ

TSK'dan yapılan başka bir açıklamaya göre ise dün altı-yedi kişilik silahlı bölücü terör örgütü mensubu, Mardin'in Ömerli ilçesine bağlı Ovabaşı Köyünde, M.K. isimli şahsın evine gelerek, eşi ve çocuklarını "bir hafta içerisinde köyü terk etmeleri" hususunda tehdit etti. Olayla ilgili Cumhuriyet Savcılığınca adlî tahkikata başlandı.

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2013, 17:18
YORUM EKLE