Suriye vatandaşlarını geri çağırdı

banner155

Son yılların en büyük acılarından birinin yaşandığı Suriye'den yıllar sonra çağrı geldi.

Suriye vatandaşlarını geri çağırdı
banner170

 Milyonlarca Suriyeli mülteciyi ülkelerine çağıran Suriye Dışişleri Bakanlığı, "ülkeniz artık güvenli, geri dönün" çağrısında bulundu.

Suriye Dışişleri Bakanlığı'na bağlı bir kaynağın yaptığı açıklama resmi haber ajansı SANA'da yayımlandı. Yapılan açıklamada Suriye dışındaki Suriyelilerin ülkeye geri dönmesi çağrısında bulunuldu. Resmi rakamlara göre Türkiye'de yaklaşık 3.5 milyonu aşkın Suriyeli mülteci bulunuyor. Çoğu zor şartlarda ve ülkelerinde kalan akrabalarına hasret yaşayan Suriyeliler için bir umut ışığı da böylece görülmüş oldu.

Açıklamada birçok bölgenin terörden arındırıldığı ve bunun sonucunda ülke içinde göç etmek zorunda kalan çok sayıda Suriyelinin daha önce yaşadıkları bölgelere döndüğü vurgulandı. Suriye'nin, vatandaşlarının can ve mal güvenliklerinin yanı sıra onurlu yaşam ve temel gereksinimlerini karşılama sorumluluğu olduğunu belirten yetkili kaynak; insani yardım örgütlerinin ve uluslararası toplumun bu sorumluğa destek vermesini ve yurt dışındaki Suriyelilerin vatanlarına gönüllü olarak dönmesi için gerekli olan katkıyı sunmalarını istedi.

Kaynak açıklamasında 'Suriye halkının çıkarlarını savunduklarını iddia eden uluslararası toplum ve uluslararası kurumların Suriye ve halkına karşı uyguladıkları tek taraflı yaptırımları kaldırma sorumluluklarını da üstlenmeleri gerektiğini' ifade etti. Kaynak, bu yaptırımların Suriyelilerin daha iyi bir yaşam amacıyla yurt dışına çıkmalarına yol açan sebeplerden biri olduğunu vurguladı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Gonul given
Gonul given - 8 ay Önce

Ay. Ne iui olurrtt cok sevinirim memleketine hayri olmayanin bize ne hayti olacak gule guleeeeee

Selcuk
Selcuk - 8 ay Önce

He oldu..şimdi onlarada koşa koşa geri gider dimi ? hadi anladık, bunlar ölumden kactı,, devlet bunlara sınır illerinde bir suru kamplar yaptı ama bunlar durmadı, illede istanbula izmire diyarbakır, yani hep büyük kentlerin merkezine geldiler.. devlette bunları durdurmadı..yani kimse demesin '' bunların canı tehlikede idi, biz kurtardık '' diye.. onlara kamp yaptılar hayatlarını kurtardılar,, ama nicin milletin hayatını kararttılar ? bence hemen geri gonderılmek gerek.. artık bu can davası olmaktan cıktı uzun zaman once,, keyif davası oldu !!!!!

BEHİYE HATİPOĞLU
BEHİYE HATİPOĞLU - 8 ay Önce

Evet Güvenlikli bölgelerin oluşturulmasının yanı sıra SURİYE Vb. ülkeler güçlü devletler haline gelip, vatanını ve vatandaşlarını koruyabilmeliler DEVLET olmanın en önemli özelliği vatandaşlarına sahip çıkabilmesidir. Can ,Mal ve onurlarını korumalarını sağlayan etkendir. DEVLET değilse, devlet yönetemez,yönetilir hale gelir Afrika , Suriye ülkelerin zenginliklerini güçlü devletler hortumluyor halkı aç ve açık kalıyor BU TÜR ZULÜMLER SONLANMALI vatansız kalmasın Suriye'li ülkelerinde refah içinde mutlu, huzurlu yaşasınlar hiç bir ülke vatandaşı ülkesi dışında yersiz,huzursuz olmasın

SIRADAKİ HABER

banner151