Tataristan'daki okul katili 'Tanrı olarak doğdum' dedi

Tataristan Cumhuriyeti'nin başkenti Kazan'daki bir okulda silahlı saldırı düzenlenmesinin ardından, ülkede sivillerin silahlara erişimi tekrar tartışma konusu olurken, silahlı saldırı düzenleyerek 9 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan İlgaz Galyaiev, çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı

Tataristan'daki okul katili 'Tanrı olarak doğdum' dedi

Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan’ın başkenti Kazan’da bir okula silahlı saldırı düzenleyen İlnaz Galyaviyev tutuklandı. Kazan’da 175 numaralı okula silahlı saldırı düzenleyen Galyaviyev mahkemeye çıkarıldı. Mahkeme, Galyaviyev hakkında 11 Temmuz’a kadar tutuklama kararı verdi.

Hakkında 2 veya daha fazla kişiyi öldürmek suçlamasıyla dava açılan Galyaviev, hakim karşısında rahat tavırlar sergileyerek, zihinsel ve fiziksel hiçbir sorununun olmadığını ifade etti. Savcılık tarafından kendisine yöneltilen tüm suçlamaları kabul eden Galyaviev, saldırıyı gerçekleştirme nedenine ilişkin bir açıklamada ise bulunmadı.

Ayrıca duruşma sırasında Müfettişlerin Mahkeme Heyetine sunduğu raporun ardından saldırıya ilişkin yeni detaylar da ortaya çıktı. Raporda, Galyaviev'in okula silahıyla girdikten sonra ilk kata el yapımı bir patlayıcı yerleştirmesinin ardından üst katlara çıkarak, silahıyla 17 el ateş ettiği ifade edildi. Patlayıcının ise etkisiz hale getirdiği belirtilirken, Galyaviev'in saldırıyı planlı bir şekilde gerçekleştirdiği savunuldu. Müfettişlerden gelen raporların ve savcının talebi doğrultusunda mahkeme heyeti, İlgaz Galyaiev isimli saldırganın tutuklanmasına karar verdi.

Tataristan Başsavcı Yardımcısı Aleksey Zaika, Galyaviyev’in suçunu itiraf ettiğini belirterek, dava ile ilgili incelemeye göre tutukluluk süresinin 2 ay daha uzatılabileceğini bildirdi. Kazan’da 175 numaralı okula düzenlenen silahlı saldırıda 7’si öğrenci 9 kişi hayatını kaybetmiş, 20’nin üzerinde kişi yaralanmıştı.

SAKİN TAVIRLARIYLA DİKKAT ÇEKTİ

Yakalanan saldırganın gözaltı esnasında "Tanrı olarak doğdum ve 2 ay önce bunun farkına vardım. Sonra içimden bir canavar çıktı ve herkesten nefret etmeye başladım." sözlerini sarf ettiği video sosyal medyada yer aldı.

Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov, silahlı saldırı sonucunda ölen ve yaralananlar ile ilgili açıklamalarda bulundu. Minnihanov, "7 çocuk kaybettik. Bunlar 4 erkek, 3 kız, 8. sınıf öğrencileriydi. Bunların dışında bir öğretmen öldü ve bir kadını daha kaybettik. Toplamda 9 kişi hayatını kaybetti." ifadesini kullandı.

Ayrıca Minnihanov, 18 çocuğun, çocuk hastanesinde yaralı olarak bulunduğunu, yaralılar arasında silahla vurulanlar ve camdan atlayarak sakatlananlar olduğunu da ifade etti. Minnihanov, çocuklar dışında 3 yetişkinin de farklı hastanelerde tedavi gördüğünü aktardı.

12 MAYIS'TA YAS İLAN EDİLDİ

Okula yapılan silahlı saldırıda öğrencilerin hayatını kaybetmesi nedeniyle Tataristan’da 12 Mayıs’ta yas günü ilan edildi. Tataristan genelinde Cumhurbaşkanlığı kararıyla 12 Mayıs’ta tüm okullarda eğitim öğretime ara verildi. Rusya Soruşturma Komitesi, okuldaki saldırıyla ilgili inceleme başlattı. Ayrıca, saldırı sonrasında Tataristan genelinde silah sahibi olanlarla ilgili denetleme başlatıldı.

PUTİN'DEN SİLAH TALİMATI

Öte yandan, Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, başkent Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Kazan’daki okulda saldırıda hayatını kaybeden çocukların ailelerine başsağlığı ve yaralılar için acil şifalar diledi.

Putin’in vatandaşların kullanabileceği silah türleri ile ilgili yeni bir genelgenin acilen oluşturulması talimatı verdiğini belirten Peskov, "Bazı ülkelerde saldırı tüfekleri olarak kullanılan silah türleri, bazen av tüfeği olarak tescilleniyor. Federal Ulusal Muhafız Servisi (Rosgvardiya) bunun üzerinde acil çalışmalar yapacak." ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE


Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/habererk/domains/habererk.com/public_html/index.php on line 344