Trump-Putin görüşmesi yapılacak mı?

ABD Başkanı Donald Trump, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile G-20’de yapılması planlanan görüşmeyi iptal edebileceğini söyledi. Kremlin ise Trump’ın açıklamasına rağmen görüşmenin gerçekleştirileceğini savundu.

Trump-Putin görüşmesi yapılacak mı?

Ukrayna ve Rusya arasında yaşanan kriz, ABD Başkanı Donald Trump ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki görüşmeyi muallakta bıraktı. Washington Post’a konuşan Trump, Putin ile önümüzdeki günlerde G-20’de yapılması planlanan görüşmeyi iptal edebileceğini söyledi. Trump Rusya’nın Pazar günü 3 Ukrayna gemisini alıkoyması ve ateş etmesi olaylarından sonra konuyla ilgili ayrıntılı rapor beklediğini ifade etti. İki liderin 30 Kasım-1 Aralık tarihleri arasında Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te düzenlenecek olan G-20 zirvesinde bir araya gelmesi beklenirken Trump, yaptığı açıklamalarda görüşmenin gerçekleşmeyeceği ihtimalinin sinyalini verdi. Trump konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Putin ile görüşmeyebilirim, belki toplantım bile olmayacak. Böyle gerginliklerden hoşlanmıyorum ve böyle gerginliklerin hiçbirini istemiyorum” dedi.

ABD UKRAYNA’NIN YANINDA

Rusya-Ukrayna krizinde Ukrayna’dan yana tavır sergileyen ABD, Avrupa ülkelerini Ukrayna’nın arkasında durmaya ve daha fazla savunmaya çağırdı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Washington’un Rusya’ya karşı daha sert önlemler alınmasını istediğini söyledi.

KREMLİN GÖRÜŞMEDE ISRARCI

Kremlin, Donald Trump’ın “Putin ile görüşmeyebilirim” açıklamasına rağmen görüşmenin olacağı konusunda ısrarcı. Görüşmenin onaylandığını ve görüşmeye hazırlanıldığını ifade eden Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, “ABD’li mevkidaşlarımızdan farklı bilgiler almadık” dedi.

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2018, 13:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER