Trump,Türkiye'ye uygulanan tüm yaptırımları kaldırdı, Dolar düştü!

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'nin operasyonu bağlamında getirilen yaptırımların kaldırılması için talimat verdiğini açıkladı.

Trump,Türkiye'ye  uygulanan  tüm yaptırımları kaldırdı, Dolar düştü!

ABD Başkanı Trump açıklamalarda bulundu. Trump'ın açıklamalarından satır başları şöyle;

Yıllardır böylesine bir şey isteniyordu ve güçlü ve kalıcı olacaktır. Türkiye Suriye bölgedeki kürtler yüzyıllardır savaşmakta. Hepsi için iyi bir iş yaptık ve artık oradan çıkıyoruz.

Türkiye'ye tüm yaptırımların kaldırılmasını emrettim.

Ne yaralanılan ne de öldürülen Amerikalı oldu. General Mazlum'la az önce konuştum. SDG'nin komutanının ABD'nin yaptıklarından müteşekkir olduğunu söyledi. DEAŞ'ın kilit olduğu hakkın güvence verdi ve cezaevlerinin kontrol altında olduğunu söyledi. Kaçan DEAŞ'lıların yakalandığını söyledi. Birçok kürtün hayatını kurtardık ve bunun farkındalar.

Artık Türkiye Suriye ve diğerlerinin DEAŞ'lıları tekrardan güçlenmesini engelleyeceklerdir. Artık onların sorumlulukları. Orası onların mahallesi.

ABD NATO müttefikine karşı harekete geçirecekti. Bu insanlar bana ve ABD'ye akıl veriyorlardı. Bizi bu bataklığa sokan bunlardı. Orada daha ne kadar ABD'li ölmesi gerekiyordu. Orta doğunun çöllerine Amerikalı kanı akmışken daha ne kadar orada olmalıydık. Artık biz oralardan çekilme kararı verdik.

İnanılmaz bir sonuç oldu. Tebrikler diyorlardı. Birçok hayat kurtardık. En önemlisi yüksek bedellerle gerçekleştirilebilecek askeri operasyondan kurtulduk. Çok bedeller ödeyebilirdik.

8 yıldan sonra Oboma'nın rejim değişikliğinin ardından yüzbinlerde kişi hayatını kaybetmiş durumda. Bu gerçekten bir kabus. Orta Doğuda inanılmaz bir acı gördük ve 8 milyon dolar para harcadık. Bu kadar para ve yaşamlar gittikten sonra Orta Doğu bunlardan sonra daha güvenli ve istikrarlı değil. Bu savaşları isteyenler ABD'nin mülteciler için açılmasını ve terörizmin kıyılarımıza gelmesini isteyen kişilerle aynı kişiler.

Yeni bir politikaya ihtiyacımız olduğunu söyledik. ABD'nin askeri gücünün tarihte olmayacak kadar arttırdık ve 2.5 milyon dolar yatırım yaptık. Bizim hiçbir şekilde güçsüz kalmayacak. Gereksiz yerlerde askerlerimiz olmayacak ve savaşmayacağız. Net amaçlarımız olduğu sürece bunu yapmalıyız. Tek temelimiz doğru planla harekete geçmek olacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ülkesini seven ve güzel işler yapan bir adam. Yakın zamanda bir araya gelebiliriz.

Trump'ın açıklamasının ardından dolarda son durum

Amerika Birleşik Devletler Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'ye yönelik yaptırımların kaldırıldığını açıklamasının ardından dolarda hızlı bir düşüş yaşandı.

Trump'ın yaptırımların kaldırıldığını açıkladığı sırada 5.7594 seviyelerinde dolaşan dolar açıklamayla birlikte 5.7369'a kadar geriledi.

Daha sonra kısa bir süre artışa geçen dolar serbest piyasada 19:14 itibariyle 5.7339 seviyelerinde bulunuyor.

Euro da Trump'ın açıklamasından önce 6.4053'ken an itibariyle 6.3772 seviyesine geriledi.

Gram altın ise 276.79'dan 275.26 TL'ye kadar düştü.

YORUM EKLE