Türk bayrağının renginin değişmesi için başvuru yaptı

Almanya'da yaşayan Cumali Mol isimli bir kişi Türk bayrağının renginin siyah yapılması için yaptığı başvuruya TBMM Dilekçe Komisyonu'ndan olumsuz yanıt verildi. Anayasa ve yasaları anımsatan TBMM, "Türk bayrağı, şekli kanununda belirtilen beyaz ay yıldızlı al bayraktır. Değiştirilemez" dedi.

Türk bayrağının  renginin değişmesi  için başvuru yaptı

SİYAHA DÖNÜŞTÜRÜLMESİNİ TEKLİF ETTİ

Milliyet gazetesinden Önder Yılmaz’ın haberine göre, Almanya Berlin’de yaşayan Cumali Mol adlı vatandaş, TBMM Dilekçe Komisyonu’na başvurarak Türk bayrağının renginin siyaha dönüştürülmesini teklif etti. Dilekçe Komisyonu ise anayasa ve yasalarda Türk bayrağına ilişkin düzenlemeleri anımsatarak, “Türk bayrağı, şekli kanununda belirtilen beyaz ay yıldızlı al bayraktır. Değiştirilemez” ifadelerini kullandı.

“DEĞİŞTİRİLEMEZ, TEKLİF DAHİ EDİLEMEZ”

TBMM’nin yanıtında, “Türkiye Cumhuriyeti anayasasının devletin bütünlüğü, resmî dili, bayrağı, millî marşı ve başkenti hükümlerinin düzenlendiği üçüncü maddesi ‘Türkiye devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçe’dir. Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır. Millî marşı ‘İstiklal Marşı’dır. Başkenti Ankara’dır’ hükümlerini havi olup değiştirilemeyecek hükümlerin düzenlendiği dördüncü maddesi ise, ‘Anayasa’nın 1’inci maddesindeki devletin şeklinin cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, ikinci maddesindeki cumhuriyetin nitelikleri ve üçüncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez’ şeklinde düzenlenmiştir” denildi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
DAGLI
DAGLI - 12 ay Önce

Bende bu mahlukun cinsiyetinin değiştirilmesi için müracaat edecegim...

RECAİ ÜNAL
RECAİ ÜNAL - 12 ay Önce

Hadi; değişiklik önerisi Türk bayrağının renginin al yerine Türk mavisi (türkuaz) yapılması olsa, anlarım da, kara (siyah) nedir, ya?! Kaldı ki zâten şu son biçimiyle bayrağımız, Türk bayrağı yeryüzünün en güzel bayrağıdır; rengiyle ve bir güzellik mucizesi ay yıldızıyla.

mustafa.özcan
mustafa.özcan - 12 ay Önce

türkiyede.olması.mutluluk.kaynagı.olurdu

vatansever
vatansever - 12 ay Önce

işidçidir kesin dümbük

Tyfr
Tyfr - 12 ay Önce

Cinsiyetinin değişmesi kadınlara hakaretir. Beyin nakli olabilir. Yedi cihan anladı ama o anlamamış, Bayrağımız her şeyiyle kutsallarımızdandır.

Temel Arslan
Temel Arslan - 12 ay Önce

Bu yaratık acaba kendimi düşünmüş yoksa parayla satın alınmış bir kafes yaratıcısı?
Şayet düşünebilen bir zındık olsa böyle bir şeye tevessül etmez edemez. ..

Akd.
Akd. - 12 ay Önce

Kafayı yeiş bu Cumali "MAL" :))

SIRADAKİ HABER