Türk gıda devini Araplar aldı

Yörsan'ın yüzde 80 hissesi Dubaili Abraaj Capital'e satıldı

Türk gıda devini Araplar aldı

Bahreynli Investcorp'un Namet'e ortak olmasının ardından gıdada 'Arap Baharı' sürüyor. Dubaili Abraaj Capital, peynir markası Yörsan'ın yüzde 80'ini aldı

Türk gıda devlerine yabancı ilgisi devam ediyor. Önceki gün Bahreyn merkezli Investcorp Bank'ın Namet'e ortak olmasının ardından bu kez Dubai'nin en önemli yatırım fonlarından Abraaj Capital, Yörsan'ı satın alıyor. Sabah'ın haberine göre; Acıbadem Hastaneleri'ndeki hisselerini geçen yıl devreden Dubaili Abraaj, Yörsan'daki hisseleri İstanbul'da kurduğu Dairy Fresh Süt Ürünleri ve Gıda Yatırımları şirketi aracılığıyla kontrol edecek. Dubaili şirket, gereken onayların ardından Yörsan Gıda Mamulleri, Yörükler Dış Ticaret, Yörükler Gıda Mamulleri, Yörsan Gıda ve Süt Ürünleri'ni kapsayan grubun yüzde 80'ini kontrol ederek ana hissedar olacak.

CİROSU 360 MİLYON LİRA

Geçen yıl 360.1 milyon liralık ciro yapan Yörsan, İSO'nun en büyük 500 sanayici kuruluşu listesinde 233'üncü sırada yer aldı. Yörsan, bu listede 2011'de ise 248'inciydi. Acıbadem Hastaneleri'ndeki hisselerini Malezyalı Khazanah Nasional ve Japon Mitsui'ye satan Dubaili yatırım fonu Abraaj, geçen yıl Beşiktaş'ın eski Başkanı Serdar Bilgili'nin Ortaköy ve Büyükçekmece'de bulunan yeni nesil öğrenci yurtları projesi Republika Academic Aparts'a ortak oldu. Abraaj Capital, 2008'de de Ömer Malaz'ın motoryat şirketi Numarine'in yüzde 50'sini almıştı.

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2013, 21:27
YORUM EKLE