"Türkiye Yakında Pişmanlık Duyabilir"

ABD ve İngiltere'nin Suriye politikasının "iflas ettiği" savunulurken Türkiye'nin çok sayıda cihatçıya "serbest geçiş" sağladığı için "yakında pişmanlık duyabileceği" yorumları yapılıyor.

"Türkiye Yakında Pişmanlık Duyabilir"

ABD ve İngiltere'nin Suriye politikasının "iflas ettiği" savunulurken Türkiye'nin çok sayıda cihatçıya "serbest geçiş" sağladığı için "yakında pişmanlık duyabileceği" yorumları yapılıyor. İngiliz İndependent gazetesinin tanınmış yazarı Patrick Cockburn, ABD ve İngiltere'nin Suriye politikasını sert dille eleştirdiği yorumunda "Türkiye'nin Suriye ve Irak'taki politikası son üç yılda o kadar işlevsiz oldu ki kendi kendini Esat'ın düşeceğine ikna etmenin sonuçlarını düzeltmek için artık çok geç olabilir" savını dile getirdi.

Patrick Cockburn, ABD ve İngiltere'nin Suriye politikasının "nihai iflası"nın Türk sınırına yakın Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) karargahının İslami Cephe tarafından ele geçirilmesi ile yaşandığını savunurken Türkiye'nin de İslam Cehpesi adlı cihatçı örgütünce kontrol edilen sınırı kapattığını belirtti.

Halbuki ÖSO'nun, ABD ve İngiltere'nin Ağustos ayında uğruna adeta savaşa girdiği insanlar olduğunu kaydeden Cockburn, yaşanan facianın, her iki ülkede kamuoyunun askeri mücadeleyı reddetmede ne kadar haklı olduğunu kanıtladığını yazan Cockburn, muhaliflerin finansmanına değinirken de "ABD'nin, yardımın önemli bölümünün cihatçılara gitmesine izin verdikleri için Katarlılar ve Türklere kızgın olduğunu" öne sürdü.

-"CİHATÇI FRANKEŞTAYN CANAVARINI YARATMAYA YARDIMCI OLDULAR"-

Patrick Cockburn, "ılımlı" olarak algılanan muhalefetin "marjinalleştirildiği" eleştirisini de dile getirdiği yazısında, "ABD, Britanya ve Fransa'nın Suriye'de yaratılmasına yardımcı oldukları ve şimdiden Irak ve Lübnan'ı istikrarlaştırmaya katkıda bulunan cihatçı Frankeştayn canavarını kontrol etmeye çalışmaktan başka pek seçenekleri yoktur" dedikten sonra şu savları da savundu:

"Türkiye ise, Suriye'ye yönelen o kadar cihatçıya serbest geçiş sağladığı için yakında pişmanlık duyabilir. Ankara Suriye ile olan 500 millik sınırı kapatabilir veya sınırı geçenleri filtreden geçirebilir. Ancak Türkiye'nin Suriye ve Irak'taki politikası son üç yılda o kadar işlevsiz oldu ki kendi kendini Esad'ın düşeceğine ikna etmenin sonuçlarını düzeltmek için geç olabilir."

İndependent yazarı da, 22 Ocak'ta Cenevre'de yapılması planlanan Suriye konferansının "ölü doğmuş" olarak göründüğünü de öne sürdü.

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2013, 13:04
YORUM EKLE