UNEP: Acilen iklim odaklı yatırımlar hayata geçirilmeli

Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP), tarafından yapılan açıklamada 2020 yılının 2016 ve 2019'dan sonra en sıcak yıllarından biri olduğunu açıkladı

UNEP: Acilen iklim odaklı yatırımlar hayata geçirilmeli

Koronavirüs salgını kaynaklı çevre iyileşmeleri, yaz döneminde yeniden düşüşe geçmiş ancak yeniden kapanmalar sayesinde toparlanmaya girmişti. UNEP’ten yapılan yazılı açıklamada, bu yıl Kovid-19 salgını dolayısıyla seyahat ve sanayi faaliyetleri ile enerji üretiminin azalması sonucu karbon salınımının yüzde 7’ye kadar düşeceği tahmin edilirken dünyanın 3 dereceden fazla ısınmaya doğru gittiği uyarısında bulunuldu.

"ACİLEN İKLİM ODAKLI YATIRIMLAR HAYATA GEÇİRİLMELİ"

 

Bununla birlikte ülkelerin, Paris İklim Anlaşması’nda verilen sözleri yerine getirmesi durumunda ısı artışının 2 derece seviyesinde tutulabileceği belirtilen açıklamada, bunun için iklim odaklı çevre yatırımlarının artırılması gerektiği kaydedildi. Salgından dolayı ortaya çıkan sıfır salınım durumunun devam etmesi durumunda ise 2030’a kadar emisyonların yüzde 25 azalabileceği ifade edildi.

"KONTROL ALTINA ALINMAYAN YANGINLAR DA ETKİLİ" 

Açıklamada UNEP İcra Direktörü Inger Andersen’in "2020 yılı rekor seviyedeki en sıcak yıllardan biri olurken kontrol altına alınmayan yangınlar, fırtınalar ve kuraklıklar ortalığı kasıp kavurmaya devam ediyor" ifadesine yer verildi. Andersen ayrıca, UNEP’in Emisyon Açığı raporunun, salgın kaynaklı yeşil iyileşmenin, sera gazı emisyonlarından azaltılmasında büyük bir pay alabileceğini ve iklim değişikliğinin yavaşlamasına yardımcı olabileceğini gösterdiğini belirtti.

"2055'E KADAR BİNDE 1 DERECE DÜŞECEK"

 Açıklamada Kovid-19 nedeniyle seyahat ve sanayi faaliyetlerinin azalması, elektrik üretiminin düşmesinin neden olduğu yüzde 7’ye kadar düşüşün 2050’ye kadar sıcaklığı binde 1 derece düşüreceği de belirtildi. Dünya Meteoroloji Örgütü geçen hafta yayınladığı yıllık iklim raporunda 2020'nin, 2016 ve 2019'dan sonra rekor derecede sıcak geçen üçüncü yıl olma yolunda ilerlediği açıklanmıştı. 

YORUM EKLE